NAŠE NAJCENNEJŠIE POKLADY SÚ NAJZRANITEĽNEJŠIE


Deti sú zvlášť citlivé na negatívny vplyv nízkej kvality vnútorného prostredia, pretože ich pľúca a mozog ešte nie sú úplne vyvinuté.


Detské izby na tom často bývajú z pohľadu znečistenia vzduchu najhoršie. Za potenciálne škodlivé emisie môže byť okrem toxických častíc zo zdrojov po celej domácnosti zodpovedné aj veľké množstvo hračiek a elektronických zariadení nachádzajúcich sa v detských izbách. Nedávny dánsky prieskum ukázal, že u približne polovice zúčastnených rodín sa v detských izbách počas noci namerala vyššia ako odporúčaná koncentrácia CO2 a približne v každej štvrtej miestnosti sa namerala trikrát vyššia ako odporúčaná maximálna úroveň CO2.

SYMPTÓMY

Znečistený vzduch a vysoká úroveň CO2 môžu spôsobovať problémy, ako sú napríklad bolesť hlavy, nepokojný spánok a únava až po problémy so sústredením. Nízka kvalita vnútorného prostredia môže mať osobitne negatívny vplyv na deti, pretože ešte stále rastú a dýchajú rýchlejšie ako dospelí.

RIEŠENIA

Uvádzame niekoľko jednoduchých spôsobov, ako znížiť úroveň CO2 a zlepšiť vnútorné prostredie v detských izbách vašich detí.

1.


Vetrajte viac ako jedným oknom 

Vzduch v interiéri obsahuje plyny, častice, biologický odpad a vodnú paru, pričom všetky tieto komponenty sú potenciálne zdraviu škodlivé. Odporúča sa, aby ste svoj dom vetrali tri- až štyrikrát denne minimálne 10 minút. Detskú izbu vetrajte ráno, keď sa deti hrajú a pred spaním.

2.


Plast nie je vždy slasť

Pri zahrievaní plastu môžu vznikať toxické výpary, preto dbajte na to, aby sa plastové hračky detí nenachádzali na priamom slnečnom svetle. Ak používate podlahové kúrenie, nenechávajte na dlážke plastové predmety. Na základe predpisov EÚ by ste mali zlikvidovať všetky plastové hračky vyrobené pred rokom 2007, pretože sa zistilo, že obsahujú zakázané chemické látky. Ak máte dostatok miesta, povzbuďte deti, aby sa nehrali v miestnosti, v ktorej spia. Pomôže to znížiť obsah potenciálne škodlivých látok znečisťujúcich vzduch. Kvalitu vnútorného prostredia v miestnosti tiež môžu zvýšiť určité rastliny, pretože pomáhajú odstraňovať nadbytočný CO2.

3.


Eliminácia vlhkosti, boj proti roztočom

65 % všetkých Európanov minimálne raz týždenne suší bielizeň vnútri – a je to zlozvyk. Pri sušení sa z bielizne vyparuje vlhkosť, ktorá môže v domácnosti spôsobovať tvorbu zdraviu škodlivých plesní a vlhkosti. Ak preto môžete, skúste sušiť bielizeň inde. Z rovnakého dôvodu dbajte na správne vetranie kúpeľne. Roztoče tiež milujú postele, preto pravidelne meňte obliečky. Zvážte tiež výmenu matracov a vankúšov, ak ich už používate dlhšie. V bežnom použitom matraci sa môže vyskytovať od 100 000 až po 10 miliónov roztočov a 10 % hmotnosti dvojročného vankúša môžu tvoriť mŕtve roztoče a ich trus. 

ŠIRŠIE SÚVISLOSTI

Chyťte sa príležistostí učiniť zásadné zmeny vnútorného prostredia u vás doma a zmeniť svoje každodenné návyky. Vo vnútorných priestoroch trávime až 90% nášho času, z toho 2/3  v našich domoch, čo z nich robí ideálny priestor pre zlepšenie. 

 

Zlepšite priestor, v ktorom momentálne žijete

Zamyslite sa nad tým, akým spôsobom by ste mohli priniesť exteriér dovnútra. Keďže väčšina z nás žije v mestskom prostredí, do určitej miery sme sa odcudzili prírode. Vnútorné prostredie dokáže zlepšiť aj taká drobnosť, ako je niekoľko rastlín v črepníkoch, o ktorých je známe, že čistia vzduch. Okrem toho sa zamyslite nad tým, ako zlepšiť výhľad von  pomocou rozumne umiestnených okien a dverí. 

Rozširujte priestor, v ktorom žijete


Skvelým spôsobom, ako zvýšiť úroveň života pod strechou, je domov rozšíriť o niekoľko mentrovb štvorcových. Zvážte renováciu alebo rozšírenie podkrovia a uprednostnite riešenia, ktoré prinášajú čerstvý vzduch a denné svetlo.

Sťahovanie

Pri hľadaní nového domu myslite na to, že v starších budovách sa môžu objaviť problémy, ktoré ovplyvnia vnútorné prostredie. Nezabudnite napríklad skontrolovať, či možno všetky okná úplne otvoriť a či sú funkčné, a to najmä v kuchyni a kúpeľni. Vo fáze nového zariaďovania zvoľte svetlejšiu farbu. Vytvoríte tak zrkadlové povrchy, ktoré budú v dome lepšie odrážať svetlo.DENNÉ SVETLO DOKÁŽE ZLEPŠIŤ SCHOPNOSŤ UČENIA SA VAŠICH DETÍ AŽ O 15 %

Vedci dokázali, že v triedach s dostatkom denného svetla sa deti učia efektívnejšie ako v horšie osvetlených triedach. Nie je dôvod pochybovať o tom, že tieto priaznivé vplyvy platia rovnako aj pre domácnosti a pracoviská.

ČO MÔŽEM UROBIŤ?

Existuje veľa spôsobov, ako do domácnosti vpustiť lepší vzduch a denné svetlo. Niektoré sú rýchle a jednoduché, iné sú časovo náročnejšie, no prinesú spoľahlivo dlhodobé zlepšenie.