VZDUCH V INTERIÉRI – NIE JE TAKÝ, AKO SI MYSLÍTE


Vzduch v interiéri môže byť až päťkrát viac znečistený ako vzduch vonku. Život v zatuchlom prostredí môže spôsobovať zdravotné  problémy ako začervenané očí, bolesť hlavy, nekvalitný spánok alebo astmu a alergie. 


Vzduch v interiéri znečisťuje zdanlivo nekonečné množstvo zdrojov. Môže to byť všetko od nadmerného objemu CO2 až po častice potravín pri varení, zvieracie chlpy či vlhkosť z kúpeľne, sprchy a práčky. 65 % všetkých Európanov minimálne raz týždenne suší bielizeň vnútri, čím vzniká vlhkosť, a priemerná rodina denne vyprodukuje približne desať litrov tekutiny. Štúdie tiež ukázali, že najviac znečistené miestnosti v domácnosti sú často detské izby. V 45 % všetkých detských izieb je z dôvodu nedostatočnej ventilácie príliš vysoká hladina CO2.

SYMPTÓMY

Ak vás neustále trápia fyzické symptómy, ako je napríklad kýchanie, nádcha, začervenanie očí a bolesť hlavy, ktoré, zdá sa, ustupujú, keď nie ste doma, dôvodom môže byť nízka kvalita vnútorného prostredia. Činnosti ako varenie, čistenie a kúpanie sa ešte viac zvlhčujú vzduch v interiéri, čo môže viesť k rastu plesní spôsobujúcich zdravotné problémy. Platí tiež, že čím viac činností vykonávate v určitej miestnosti, tým viac prachu a ďalších častíc v nej víri a cirkuluje.

RIEŠENIA

Prvým krokom na k zlepšeniu kvality vzduchu vnútorného prostredia je túto tématiku prijať a pochopiť jej rozsah. Pomôže vám to zapamätať si tieto malé kroky k čistejšiemu domácemu vzduchu. 

1.


Vetrajte viac než jedným oknom

Vzduch v interiéri obsahuje plyny, častice, biologický odpad a vodnú paru, pričom všetky tieto komponenty sú potenciálne zdraviu škodlivé. Odporúča sa, aby ste svoj dom vetrali tri- až štyrikrát denne minimálne 10 minút, a to otvorením viacerých okien. Zároveň vyvetrajte tesne pred spaním a po rannom budíčku. 

2.


Čistite a vetrajte koberce 

... alebo ešte lepšie, rovno sa ich zbavte. Hrubé koberce a nábytok, napríklad staré pohovky, sú rajom pre roztoče a baktérie.

3.


Znížte vlhkosť 

Nesušte bielizeň v interiéri. Vyparuje sa z nej vlhkosť, ktorá môže v domácnosti spôsobovať tvorbu zdraviu škodlivých plesní. Z rovnakého dôvodu dbajte na správne vetranie kúpeľne. Ak nemáte možnosť sušiť bielizeň vonku, skúste otvoriť okno blízko miesta, na ktorom ju sušíte, aby sa mohla eliminovať nadmerná vlhkosť.

ŠIRŠIE SÚVISLOSTI

Chyťte sa príležistostí učiniť zásadné zmeny vnútorného prostredia u vás doma a zmeniť svoje každodenné návyky. Vo vnútorných priestoroch trávime až 90% nášho času, z toho 2/3  v našich domoch, čo z nich robí ideálny priestor pre zlepšenie. 

 

Zlepšite priestor, v ktorom momentálne žijete

Zamyslite sa nad tým, akým spôsobom by ste mohli priniesť exteriér dovnútra. Keďže väčšina z nás žije v mestskom prostredí, do určitej miery sme sa odcudzili prírode. Vnútorné prostredie dokáže zlepšiť aj taká drobnosť, ako je niekoľko rastlín v črepníkoch, o ktorých je známe, že čistia vzduch. Okrem toho sa zamyslite nad tým, ako zlepšiť výhľad von  pomocou rozumne umiestnených okien a dverí. 

Rozširujte priestor, v ktorom žijete


Skvelým spôsobom, ako zvýšiť úroveň života pod strechou, je domov rozšíriť o niekoľko mentrovb štvorcových. Zvážte renováciu alebo rozšírenie podkrovia a uprednostnite riešenia, ktoré prinášajú čerstvý vzduch a denné svetlo.

Sťahovanie

Pri hľadaní nového domu myslite na to, že v starších budovách sa môžu objaviť problémy, ktoré ovplyvnia vnútorné prostredie. Nezabudnite napríklad skontrolovať, či možno všetky okná úplne otvoriť a či sú funkčné, a to najmä v kuchyni a kúpeľni. Vo fáze nového zariaďovania zvoľte svetlejšiu farbu. Vytvoríte tak zrkadlové povrchy, ktoré budú v dome lepšie odrážať svetlo.ŽIVOT VO VLHKÝCH
A PLESNIVÝCH DOMOCH ZVYŠUJE
RIZIKO ASTMY AŽ O 40 %

Nízka kvalita vzduchu v interiéri môže spôsobiť alebo zhoršiť respiračné problémy a alergie.

ČO MÔŽEM UROBIŤ?

Existuje veľa spôsobov, ako do domácnosti vpustiť lepší vzduch a denné svetlo. Niektoré sú rýchle a jednoduché, iné sú časovo náročnejšie, no prinesú spoľahlivo dlhodobé zlepšenie.