CENA, KTORÚ V REÁLNOM ŽIVOTE PLATÍME ZA NÍZKU KVALITU VZDUCHU V INTERIÉRI


V súčasnosti žije 84 miliónov Európanov vo vlhkých alebo plesnivých obydliach, čím sa zvyšuje riziko vzniku respiračných ochorení a celoživotných alergií.


Vlhké a plesnivé prostredia môžu zvýšiť riziko výskytu astmy o 40 % a štúdia na celoeurópskej úrovni preukázala, že 2,2 milióna Európanov trpí astmou, ktorá je priamym dôsledkom života vo vlhkých alebo plesnivých budovách. Vlhkosť môže tiež vyvolávať alergické reakcie. Na boj proti dôsledkom nízkej kvality vnútorného prostredia existuje len jediné naozaj účinné a dlhodobé riešenie – zbaviť sa stuchnutého vzduchu a vymeniť ho za čerstvý. A predsa takmer 6 z 10 ľudí nevetrajú svoje domácnosti dostatočne.

SYMPTÓMY

Najočividnejšie symptómy astmy sú dýchavičnosť a ťažké dýchanie, no pozor si treba dávať aj na iné varovné signály. Pocit ťažoby na prsiach, dychčanie – pískanie v hrudi pri dýchaní, najmä pri vydychovaní – a chronický kašeľ, najmä v noci či pri cvičení. Všetky tieto symptómy môžu signalizovať astmu.

RIEŠENIA

Uvádzame tri jednoduché, no účinné spôsoby, ako zlepšiť kvalitu vnútorného prostredia. Čím viac ich dokážete zaradiť do pravidelnej rutiny, tým lepšie výsledky dosiahnete.

1.


Vetrajte viac ako jedným oknom 

Vzduch v interiéri obsahuje plyny, častice, biologický odpad a vodnú paru, pričom všetky tieto komponenty sú potenciálne zdraviu škodlivé. Odporúča sa, aby ste svoj dom vetrali tri- až štyrikrát denne minimálne 10 minút. Detskú izbu vetrajte ráno, keď sa deti hrajú a pred spaním.

2.


Čistenie a vetranie kobercov

... alebo ešte lepšie, rovno sa ich zbavte. Hrubé koberce a nábytok, napríklad staré pohovky, sú rajom pre roztoče a baktérie.

3.


Eliminácia vlhkosti, boj proti roztočom 

65 % všetkých Európanov minimálne raz týždenne suší bielizeň vnútri – a je to zlozvyk. Pri sušení sa z bielizne vyparuje vlhkosť, ktorá môže v domácnosti spôsobovať tvorbu zdraviu škodlivých plesní a vlhkosti. Ak preto môžete, skúste sušiť bielizeň inde. Z rovnakého dôvodu dbajte na správne vetranie kúpeľne. Roztoče tiež milujú postele, preto pravidelne meňte obliečky. Zvážte tiež výmenu matracov a vankúšov, ak ich už používate dlhšie. V bežnom použitom matraci sa môže vyskytovať od 100 000 až po 10 miliónov roztočov a 10 % hmotnosti dvojročného vankúša môžu tvoriť mŕtve roztoče a ich trus. 

ŠIRŠIE SÚVISLOSTI

Chyťte sa príležistostí učiniť zásadné zmeny vnútorného prostredia u vás doma a zmeniť svoje každodenné návyky. Vo vnútorných priestoroch trávime až 90% nášho času, z toho 2/3  v našich domoch, čo z nich robí ideálny priestor pre zlepšenie.

 

Zlepšite priestor, v ktorom momentálne žijete

Zamyslite sa nad tým, akým spôsobom by ste mohli priniesť exteriér dovnútra. Keďže väčšina z nás žije v mestskom prostredí, do určitej miery sme sa odcudzili prírode. Vnútorné prostredie dokáže zlepšiť aj taká drobnosť, ako je niekoľko rastlín v črepníkoch, o ktorých je známe, že čistia vzduch. Okrem toho sa zamyslite nad tým, ako zlepšiť výhľad von  pomocou rozumne umiestnených okien a dverí. 


Rozširujte priestor, v ktorom žijete


Skvelým spôsobom, ako zvýšiť úroveň života pod strechou, je domov rozšíriť o niekoľko mentrovb štvorcových. Zvážte renováciu alebo rozšírenie podkrovia a uprednostnite riešenia, ktoré prinášajú čerstvý vzduch a denné svetlo.


Sťahovanie

Pri hľadaní nového domu myslite na to, že v starších budovách sa môžu objaviť problémy, ktoré ovplyvnia vnútorné prostredie. Nezabudnite napríklad skontrolovať, či možno všetky okná úplne otvoriť a či sú funkčné, a to najmä v kuchyni a kúpeľni. Vo fáze nového zariaďovania zvoľte svetlejšiu farbu. Vytvoríte tak zrkadlové povrchy, ktoré budú v dome lepšie odrážať svetlo.VZDUCH V INTERIÉRI MÔŽE BYŤ AŽ PÄŤKRÁT VIAC ZNEČISTENÝ AKO VZDUCH VONKU

Bez ohľadu na to, kde žijete, otvoriť okno a vpustiť dnu čerstvý vzduch je skoro vždy lepšie ako dýchať stuchnutý vzduch vnútri.

ČO MÔŽEM UROBIŤ?

Existuje veľa spôsobov, ako do domácnosti vpustiť lepší vzduch a denné svetlo. Niektoré sú rýchle a jednoduché, iné sú časovo náročnejšie, no prinesú spoľahlivo dlhodobé zlepšenie.