{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
plán miesta
Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt

Vzhľadom na to, že zvyšujúci sa počet obyvateľov miest vyžaduje čoraz viac bytov, sú renovácie zásadným prostriedkom, ako pre nových obyvateľov zaistiť bývanie, a to bez nutnosti pokračovať v rozširovaní urbanizovanej oblasti.

Mnohé podkrovia, najmä v budovách z 50. až 70. rokov minulého storočia, zostávali ešte donedávna nevyužitým zdrojom, ktorý sa však teraz mení na byty. Nutnosť zahusťovať obytný priestor v mestách je motiváciou pre mnohé renovácie, ktoré zároveň predstavujú skvelú príležitosť pre zaujímavé architektonické návrhy.

Architektonická kancelária Babic C. Tekeolgou vyhrala súťaž na renováciu troch bytových domov – každý so 16 schodiskami – z 30. rokov minulého storočia na severnom okraji Hamburgu. Strechy budov boli zničené počas 2. svetovej vojny a v priebehu provizórnych opráv pod strechou vzniklo niekoľko bytov, ktoré poskytovali obytný priestor vo vtedajšom kobercovými náletmi zdevastovanom meste. Úlohou bolo navrhnúť podkrovné nájomné byty pre strednú triedu a zároveň zrenovovať nižšie poschodia. V každom bytovom dome pribudlo dvanásť bytov s rozlohou 75 m2 a osem štúdií polovičnej veľkosti.

Bytové domy v Hamburgu so strešnými oknami VELUXArchitekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt, fotografie: VELUX

Babis C. Tekeoglou

Architekt v spoločnosti BCT Architekt

Vzhľadom na moje zameranie na renováciu podkrovia som so spoločnosťou VELUX spolupracoval na celom rade projektov. Zvláštne tvarované miestnosti spolu s jasným denným svetlom poskytujú pri návrhu úžasné možnosti

Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt, fotografie: VELUX

Babis C. Tekeoglou, ktorý nepochybuje o kráse podkrovných priestorov, sa rozhodol zachovať pôvodné vlastnosti bytov.

Každý byt získal šesť metrov dlhý vikier s balkónmi. Strešné okná VELUX z obidvoch strán štítu strechy po celý deň poskytujú jasné denné svetlo a prirodzené vetranie. Efektívne a správne dimenzované miestnosti, ktoré sú navzájom vizuálne zladené a ponúkajú množstvo slnečného svetla, predstavujú v inak skromných bytoch skutočný luxus.

Grafika

Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt, fotografie: VELUX

Spolupráca architekta so spoločnosťou VELUX na projekte Lorichstrasse nezahŕňala len strešné okná. Spoločnosť VELUX poskytla vizualizácie a analýzu denného svetla, a dokonca zabezpečila odborných montérov. Tí zhotovili ukážkový byt, v ktorom bolo možné otestovať širokú škálu možností rôznych výrobkov.

Hoci sa nakoniec nezrealizovali všetky nápady z vizualizácií spoločnosti VELUX, vzájomný dialóg nás inšpiroval a mal pozitívny vplyv na návrh projektu.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
VELUX strešné okno (GPU)
Detaily výrobku
VELUX electric roofwindow GGU
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: bytové domy
Miesto: Hamburg, Nemecko 
Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt, Hamburg 
Rok: 2019
Fotografie: VELUX