{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
plán miesta
Architekt: FIER architecten, Nijkerk

Gildenhof je výnimočný. V skutočnosti ide o prvý projekt vo Flevolande, ktorý predstavuje domy vyrábajúce toľko energie, koľko spotrebujú ich obyvatelia. Iniciátorom projektu je IJsselland Ontwikkeling. Rovnako ako pri predchádzajúcich projektoch, aj tu developer úzko spolupracoval s architektmi FIER a Bouwbedrijf De Bruin-Putten. Nakoniec padlo rozhodnutie postaviť 29 energeticky neutrálnych domov s počiatočnou cenou 169 000 EUR. Slovné spojenie „energeticky neutrálny“ znamená, že domy vyrábajú aspoň toľko energie, koľko modelová rodina vyžaduje pri bežnom používaní na bývanie.

Solárne fotovoltické panely sú základnou súčasťou mnohých energeticky neutrálnych domov.

To isté platí aj pre 29 domov v novom rezidenčnom projekte Gildenhof v Drontene. Každý z domov je vybavený 23 solárnymi panelmi. Tie sú nevyhnutné na zásobovanie energiou, zároveň však predstavujú značnú výzvu, pokiaľ ide o zabezpečenie dostatočného denného svetla v miestnostiach pod nimi. Stavebný tím zodpovedný za projekt Gildenhof sa pri hľadaní riešenia obrátil na spoločnosť VELUX. Spoločne navrhli vhodné riešenie pomocou strešných okien, ktoré sú dokonalo zladené so systémom solárnych panelov integrovaných do strechy, aby sa zabezpečilo optimálne
prúdenie denného svetla.

Radové domy v Drontene – architekt: FIER architecten, NijkerkArchitekt: FIER architecten, Nijkerk

Thom Grevengoed

Bouwbedrijf De Bruin-Putten B.V.

Zaujal ma aj spôsob, akým spoločnosť VELUX začlenila do svojich strešných okien políciou schválené bezpečnostné zámky „Safe Housing“. Výsledok je pôsobivý. Podľa mňa už táto strecha ani nemohla byť krajšia.

Architekt: FIER architecten, Nijkerk, fotografie: Kasia Jackowska

Okrem iného to znamenalo, že sme museli postaviť vzduchotesné objekty. Počas prípravnej fázy musíte dôkladne zvážiť kritické detaily, ako je vzduchotesnosť strešných okien, a počas celého procesu ich aj kontrolovať.“ Thom Grevengoed, Bouwbedrijf De Bruin-Putten B.V.

„Pri stavbe energeticky neutrálnych domov musia všetci, ktorí sa na výstavbe podieľajú, využívať svoje odborné znalosti, aby sa podarilo dosiahnuť vytúžený výsledok. Práve z tohto dôvodu sa na projekte priamo podieľal Breman Hasselt, odborný poradca pre montáž. Pri tradičných stavebných projektoch postupujete krok za krokom. Najprv svoju prácu vykoná architekt, potom konzultant a napokon dodávateľ atď. Samotné montážne práce sú potom akýmsi doplnkom. V prípade energeticky neutrálnej stavby sa reálny dizajn určuje plášťom domu a požiadavkami na montáž. Tomu musí všetko ostatné zodpovedať.“

Grafika

Architekt: FIER architecten, Nijkerk, fotografie: Kasia Jackowska

V prípade tohto návrhu boli kľúčovým faktorom strešné okná. Tie museli zabezpečiť dostatok denného svetla, bezproblémovo sa začleniť do systému solárnych panelov na streche, byť vzduchotesné, esteticky príťažlivé a zároveň spĺňať políciou schválené požiadavky bezpečnostnej normy „Safe Housing“. Dve strešné okná na dom zaručovali potrebný prísun denného svetla v miestnostiach bezprostredne pod strechou.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte

Strešné okná VELUX (GGU)
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: radové domy
Miesto: Dronten, Holandsko
Architekt: FIER Architecten, Nijkerk
Odborný poradca pre montáž: Breman Hasselt 
Fotografie: Kasia Jackowska