{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.

Mestečko Neulengbach obklopené pokojnými kopcami a poľami je asi hodinu cesty autom od Viedne. A práve ohromný výhľad na ne sa stal kľúčovým prvkom návrhu architekta Franza Karnera pri práci na jeho vlastnom dome. Na hranici svahovitého pozemku vznikol jednoduchý objekt, ktorého terasovými oknami vidieť až do blízkeho starého paláca ležiaceho na západnom horizonte vo vzdialenosti 13 kilometrov.

Do malého obytného priestoru so vzdušnou obývačkou, spálňou a kúpeľňou sa vchádza samostatnou vstupnou kockou, ktorá ho spája s podlhovastou dielňou a skladom. Všetky tri priestory stoja na drevenej plošine vznášajúcej sa nad lúkou.

Fasádne okná sú umiestnené len na miestach s nádherným výhľadom a steny vľavo sa využívajú ako odkladací priestor. Pridanie strešných okien bolo dokonalým riešením, ako domu zabezpečiť denné svetlo tam, kde je najviac potrebné.

Interiér plynule prechádza do terasy, preto sa obývací priestor v letných mesiacoch rozširuje. Dom je úplne bezbariérový a ako hovorí sám architekt: „Je čo najmenší a veľký ako treba.“ Franz Karner opisuje dom ako jednoizbový priestor pozostávajúci z rôznych zón vybavených vstavaným nábytkom. Pôvodne vyučený tesár si sám nakreslil každú časť domu.

Dom v Neulengbachu so strešnými oknami VELUXArchitekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn., fotografie: Patricia Weisskirchner

Franz Karner

Architekt

Odporúčame našim študentom, aby o udržateľnosti premýšľali už od úplného začiatku. V priebehu kurzu odhalia dôležitosť denného svetla v udržateľnom dizajne a pomocou nástroja Daylight Visualizer sa naučia, ako ho vo svojich projektoch merať.

Architekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn., fotografie: Patricia Weisskirchner

Strešné okná VELUX zohrávajú v tomto životnom štýle zásadnú úlohu: nielenže prepúšťajú svetlo do priestoru, ale navyše umožňujú rýchlu výmenu vzduchu v interiéri. Vďaka veľkému strešnému otvoru nad sporákom sa z kuchyne stáva vonkajší priestor, v ktorom horúci vzduch a vôňa varených jedál stúpajú k nebu. Tento najväčší otvor navyše umožňuje efektívne chladenie domu po dlhom horúcom letnom dni.

Grafika

Architekt: Franz Karner Arch. Dipl.Ing. Dr. techn., fotografie: Patricia Weisskirchner

Pri navrhovaní vlastného domu architekt vytvoril simuláciu denného svetla, rovnako ako to robia jeho študenti. Vďaka nazbieraným skúsenostiam (so spoločnosťou VELUX spolupracuje už sedem rokov) sa mu podarilo zabezpečiť denné svetlo v dome tak, ako si to predstavoval. Interiér domu tiež vyzerá presne tak, ako sľubovali vizualizácie v softvéri Daylight Visualizer. Jeden a pol roka starostlivého plánovania a aj výber drevenej konštrukcie umožnili zrealizovať stavbu už za päť mesiacov. V skutočnosti stavba vonkajších stien budovy zabrala len niekoľko dní. Franz Karner k tomuto projektu pristupoval inak než ostatní architekti: nechcel zanechať trvalú stopu. Vytvoril svetlom zaplavené a útulné obytné priestory, ktoré budú trvácne a budú spotrebovávať minimálne množstvo energie, kým to budú ich dvaja obyvatelia potrebovať.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
VELUX flat roof window CVP
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: rodinný dom
Miesto: Neulengbach, Rakúsko 
Architekt: Franz Karner
Rok: 2015
Fotografie: Patrizia Weisskircher/Franz Karner