Novostavba so strešnými oknami VELUX – rodinný dom neďaleko Viedne
{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Backraum Architektur, fotografie: Romana Fürnkranz

Obec Auersthal leží na východ od Viedne, teda dostatočne blízko na to, aby sa stala atraktívnym miestom pre ľudí, ktorí túžia po dome so záhradou, no napriek tomu chcú zostať v blízkosti veľkého mesta.

Mladá rodina sa po rokoch strávených vo veľkých mestách a v zahraničí rozhodla vrátiť sa do Glitzendorfu a napriek pomerne nevľúdnemu okolitému prostrediu tu vychovať svoje dieťa.

Kúpili si trojuholníkový pozemok ležiaci medzi staveniskom a nevzhľadnými vilami, boli odhodlaní postaviť si dom a našli architekta, ktorý im ich želanie splnil.

Andreas Etzelstorfer je viedenský architekt, zakladateľ a majiteľ kancelárie Backraum.

Jeho živý záujem o okolitý svet ho priviedol k výskumu typológie tradičného vidieckeho bývania. Termín „Hintaus“ označuje cestu medzi stodolami v zadnej časti fariem a polí, ktorá je rovnobežná s hlavnou ulicou.

Bolo to miesto, kde sa predtým ukladalo poľnohospodárske náradie, kde sa hrali deti a voľne pohybovali zvieratá.

Stodoly mali tradične podlhovastý tvar a ich podobu diktovala drevená konštrukcia.

Klienti zistili, v akých domoch bývajú ich noví susedia, až po kúpe pozemku. Obdĺžnikový predĺžený dom stojí na severnom okraji pozemku, ktorého forma vychádza z tradičných tvarov stodôl.

Novostavba so strešnými oknami VELUX – rodinný dom neďaleko Viedne
Architekt: Backraum Architektur, fotografie: Romana Fürnkranz

Andreas Etzenstorfer

Architekt v spoločnosti Backraum Architektur

Už som postavil množstvo domov so strešnými oknami, preto mám nejaké skúsenosti a predstavu o tom, ako bude konečný výsledok vyzerať. Vďaka nástroju Daylight Visualizer a znalostiam nášho odborníka na výrobky VELUX mám úplnú istotu, že priestor bude optimálne osvetlený.

Architekt: Backraum Architektur, fotografie: Romana Fürnkranz

Optimálne osvetlená miestnosť spĺňa nielen normy. Niet krásy bez trochy poézie.

Predstava klientov o bývaní v stodole rezonovala s detskými spomienkami Andreasa Etzelstorfera. Spomína si, ako skákal do kopy voňavého sena a slnečné lúče sa ligotali v prašnom vzduchu.

V starých stodolách a podkroviach sa niekedy pár tehlových strešných škridiel vymenilo za sklenené, čo v interiéri vytváralo neustále sa meniace svetelné vzory. Túto čarovnú atmosféru chcel vniesť aj do tohto projektu.

Grafika

Architekt: Backraum Architektur, fotografie: Romana Fürnkranz

Keďže strecha nad krytou verandou nie je zaizolovaná a umožňuje priznať konštrukciu strechy, rozhodol sa tu použiť kombináciu eternitových a akrylových krytín rovnakej veľkosti.

Svietiace kosoštvorce putujú po stenách: ich poloha označuje polohu slnka, určuje čas dňa a ročné obdobie, pričom jemne, no zároveň intenzívne prepája interiér s exteriérom.

Andreas Etzelstorfer verí, že trocha technológie nám zlepšuje život: dom je preto vybavený automatickými ventilačnými systémami, ktoré umožňujú udržiavať v interiéri optimálnu klímu.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
Strešné okno GGL s elektrickým napájaním
Detaily výrobku
VELUX roof window GGL
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt:  rodinný dom
Miesto: Metropolitný región Viedeň, Rakúsko
Architekt:  Backraum Architektur
Rok: 2019 – 2020
Plocha:  130 m2
Fotografie: Romana Fürnkranz