{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Charlie Luxton Design, fotografie: Ed RS Aves

V 60. rokoch minulého storočia sa okraje mnohých britských obcí začali rýchlo rozrastať vďaka zmenám v urbanistických predpisoch. To viedlo k tomu, že sa na trh dostal veľký počet zaujímavých pozemkov so zastaranými, väčšinou jednopodlažnými budovami, pričom väčšina nových majiteľov tieto domy zbúrala a začala od nuly. Niektorí však radšej zvolili prístup šetrnejší k životnému prostrediu.

Tak to bolo v prípade klientov spoločnosti Charlie Luxton Design, ktorí sa obrátili na kanceláriu po tom, čo si pre svoj úplne nový dom kúpili pozemok v Cotswolds. Kancelária Charlie Luxton v súlade so svojím presvedčením robiť architektúru spôsobom šetrným k životnému prostrediu klientov presvedčila, aby zachovali aspoň existujúce základy.

Hoci budova zvádza svojou priamočiaru krásou, Charlie Luxton radšej hovorí o znížení emisií uhlíka a prirodzenom vetraní.

Jedným zo zásadných bodov pri zamedzení prehrievaniu je dobrá izolácia strechy. Dobre izolovaná plechová strecha v projekte Lamorna neprepúšťa teplo do konštrukcie domu.

Na webových stránkach kancelárie Charlie Luxton Design nájdete fascinujúci pohľad na stratégie dizajnu ekologických stavieb. Hoci je text písaný s nadhľadom, obsahuje množstvo detailných informácií, ktoré sú poučné pre architektov aj budúcich klientov.

Novostavba so strešnými oknami VELUX – vidiecky dom v Oxfordshire
Architekt: Charlie Luxton Design, fotografie: Ed RS Aves

Charlie Luxton

Architekt v spoločnosti Charlie Luxton Design

Svetlo preniká do domu zo všetkých strán. Svetlo je kľúčom, či už navrhujete od nuly, alebo budovu prestavujete. Dobré prirodzené svetlo v interiéri môže miestnosť vylepšiť alebo zničiť. Architektúru vnímam ako maľbu svetlom a vytváranie kontrastov.

Architekt: Charlie Luxton Design, fotografie: Ed RS Aves

„Tu sme použili automatickú verziu okna Integra: funguje skvele a spoľahlivo, často ich vo svojich projektoch používam. Nie som zástancom prístupu, ktorý sa zameriava na maximálny komfort. Niektorí ľudia si však nie sú vedomí dôležitosti správnej vnútornej klímy budov, a preto môžu pomôcť technológie, ako je automaticky riadené strešné okno. Je skvelé, keď ho môžeme použiť na zníženie spotreby energie a zároveň zlepšiť životné podmienky. Som zástancom inteligentnej podpory, ktorá neznamená odtrhnutie sa od prírody ani vzdanie sa kontroly. Dôležité je môcť ráno otvoriť okno a započúvať sa do spevu vtákov,“ vysvetľuje Charlie Luxton.

Grafika

Architekt: Charlie Luxton Design, fotografie: Ed RS Aves

Pridané podlažie vo východnom krídle domu zahŕňa dve veľké spálne, šatňu a dve vlastné kúpeľne.

Priestory presvetľuje niekoľko okien VELUX, pričom menšie miestnosti sú osvetlené výhradne oknami.

Otvorom nad schodiskom prúdi zenitálne svetlo na prízemie.

Vďaka špeciálnej forme strechy vstupuje svetlo do priestrannej útulnej kuchyne zo všetkých smerov.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte

Strešné okná VELUX (GGU)
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt:  rodinný dom
Miesto: Oxfordshire, Spojené kráľovstvo
Architekt:  Charlie Luxton Design
Rok: 2017 – 2018
Fotografie: Ed RS Aves