Ako na svojpomocnú renováciu podkrovia

Premýšľali ste nad renováciou podkrovia? V takom zmysle, že ju uskutočníte svojpomocne. Vykonať niektorú časť prestavby podkrovia svojpomocne, alebo hoci len jeho renovácie, môže znieť ako dobrý nápad – a skutočne ním aj je. Prináša niekoľko výhod... a dokázať sebe aj svojej rodine, že ste skutočným majstrom, je jednou z nich. 

Nebojte sa a pustite sa do toho 

Pri renovácii domu (alebo len podkrovia) možno narazíte na niekoľko predvídateľných alebo nepredvídateľných prekážok, ktorých riešenie môže byť náročné finančne, fyzicky a dokonca aj duševne. Je frustrujúce vidieť, že sa blížia termíny, ale vaša práca má ďaleko do dokončenia. Je tiež náročné prijať skutočnosť, že prvotné očakávania týkajúce sa kvality boli príliš ambiciózne vzhľadom na výsledok. Aby projekt splnil vaše očakávania, je dôležité odlišovať dve kategórie vylepšení.  

Prvá kategória zahŕňa úlohy, ktoré si nevyžadujú odborné remeselné zručnosti, ale pri dostatočnej vôli a troche prieskumu si ich môžete urobiť sami. Ak sa chcete pustiť do svojpomocnej renovácie alebo prestavby podkrovia, pripravili sme vám zoznam krokov, ktoré môžete vykonať bez toho, aby si si na ne najali niekoho iného.  

Ak chcete vytvoriť niečo nové, musíte sa zbaviť toho starého

Ako prvé teda musíte niečo zlikvidovať... znie to hrozivo, však? Napriek tomu je to absolútne zásadná fáza prípravy pred vytvorením niečoho nového. (Aj tie najkrajšie rastliny najskôr zvädnú, aby mohli neskôr zakvitnúť.) 

Vtipné je, že aj samotná príprava musí mať vlastnú fázu prípravy. Najskôr si nájdite oblečenie, ktoré sa môže zašpiniť. Ak sú na stenách tapety, najskôr je potrebné odstrániť tie. Nechajte ich nasiaknuť vodou alebo špeciálnym odstraňovačom tapiet a potom použite špachtľu, alebo to skúste rukami. Na odstránenie podlahy síce neexistuje univerzálna metóda vhodná pre všetky typy, ale kladivo a dláto sa pri tejto práci určite hodia. Po každom kroku je vhodné upratať, aby ste si pri pohybe po dome neznečistili ostatné priestory. Je veľmi dôležité používať osobné ochranné prostriedky vždy, keď to situácia vyžaduje. Takisto mať prehľad o všetkých rizikách pri jednotlivých prácach. Napríklad pri odstraňovaní nesúdržného materiálu z rôznych povrchov brúsnym papierom dochádza k uvoľňovaniu prachu, ktorý by ste nemali dýchať. Mimochodom, brúsny papier sa hodí nielen na odstraňovanie nečistôt, ale aj na prípravu povrchov pred maľovaním.  

Takže miestnosť je vyčistená a všetky potrebné povrchy obrúsené... teraz môžete začať so svojou svojpomocou renováciou podkrovia. 

Montáž sadrokartónu

Montáž sadrokartónu v podkroví môže byť v prípade svojpomocnej práce skutočnou výzvou. Jej zvládnutie však stojí za to, pretože použitie sadrokartónu má svoje výhody z viacerých dôvodov. Je to nielen jednoduchšie a rýchlejšie, než privolanie profesionálneho murára, ale vzniká pritom aj relatívne málo odpadu. Praktická je aj flexibilita a nízka hmotnosť tohto riešenia, nehovoriac o jednoduchom použití v prípade šikmého stropu. Pri montáži sadrokartónu tiež môžete jednoducho natiahnuť elektrické rozvody poza sadrokartón. Sadrokartónové dosky sú vhodné ako na priečky, tak aj na prekrytie. Môžete pomocou nich prekryť oblúky alebo iné nechcené časti stien. Sadrokartón sa skvelo hodí aj na strop. Znížený strop je skvelou voľbou, ak je pôvodný strop príliš vysoký, alebo ak chcete vytvoriť nejaký výnimočný dizajnový prvok či dosiahnuť špeciálny svetelný efekt. 

Maľovanie

Keď príde na maľovanie, vašim hlavným spojencom je vaša predstavivosť. Nezabudnite: na vymaľovanie určitej plochy nemusíte použiť iba jednu farbu.  

Skôr, ako sa však vrhnete na maľovanie, mali by ste si rozmyslieť, aké použijete náradie, a odhadnúť, koľko budete potrebovať farby. Kúpte o 10 % viac, ako je odhadované množstvo. Skôr, ako sa však rozhodnete pre konkrétnu farbu, zakúpte si vzorku, ktorú môžete vyskúšať. Vďaka tomu nehrozí, že vyhodíte všetku farbu, ak sa ukáže, že vaša predstava sa nehodí do priestoru, kde ste ju zamýšľali použiť. Zamyslite sa tiež nad tým, ktoré konkrétne farby sa hodia do vášho špecifického priestoru – napríklad na šikmé steny je vždy dobrý nápad použiť svetlé farby. 

Laminátová podlaha 

Položenie laminátovej podlahy: toto je jedna z prác pri renovácii, ktorú si v dnešnej dobe ľudia často robia svojpomocne. Jej popularita vychádza z jednoduchej povahy práce. Ak dôverujete svojim remeselným zručnostiam, nemusíte čakať na odborníka, kým sa vám ozve, a môžete sa do toho rovno pustiť. Niektoré kroky nemusia byť zrejmé na prvý pohľad (rezanie podlahy, meranie) – v takom prípade vám odporúčame vyhľadať si podrobnejšie informácie alebo požiadať o pomoc.   

Problémy nesúvisiace so svojpomocnou prácou

Druhá kategória zahŕňa úlohy, ktoré v ideálnom prípade nerobíte pri prestavbe alebo renovácii podkrovia svojpomocne a vyžadujú si profesionálneho remeselníka: elektroinštalačné, vodárenské a kúrenárske práce, a výmena okien. Je to z toho dôvodu, že hrozí riziko väčšej škody ako osohu, pokiaľ sa pustíte do týchto prác sami. Ak ste plánovali rozsiahlu renováciu, môžete svoj priestor skutočne ozvláštniť a rozžiariť tým, že doň vpustíš viac svetla.

Ak sa rozhodnete pre prestavbu podkrovia ako súčasť rekonštrukcie alebo renovácie starej povaly, mali by ste si celý postup naplánovať vopred. Aj keď pridanie strešných okien predstavuje skvelý spôsob, ako posunúť podkrovný priestor o úroveň vyššie, realizáciu by ste si mali naplánovať ešte na začiatku renovácie. Vyhnete sa tak neporiadku a znečisteniu čerstvo vymaľovaných stien či položenej podlahy.

Musíte si však uvedomiť, že výmena alebo montáž strešných okien nepatrí medzi svojpomocné práce a je potrebné ju prenechať profesionálom. Koho tým myslíme? Odborníka na strešné okná – spoločnosť VELUX. Máme viac ako 80 rokov skúseností v oblasti premeny priestorov a prinášania denného svetla a čerstvého vzduchu do domácností. A okrem širokej ponuky produktov a príslušenstva máme k dispozícii aj odporúčaných montážnikov pripravených pustiť sa do akéhokoľvek projektu renovácie. 

Chcete si pozrieť nejaké príklady? 

V akom poradí by po sebe mali nasledovať jednotlivé práce?

Poradie prác pri renovácii je veľmi dôležité. Naozaj nie je vhodné začať veľkým maľovaním a potom meniť strešné okná. Malo by sa to vykonať naopak. Nech už plánujete akúkoľvek renováciu, uistite sa, že poznáte správne poradie jednotlivých prác.   

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.