Ako si vytvoriť dokonalú obývačku  

Vdýchnite svojej domácnosti nový život renováciou obývačky. Obývacia izba je základným kameňom väčšiny domácností, pretože práve tu relaxujeme po dlhom dni alebo zabávame hostí. Jedným zo spôsobov, ako môžete premeniť svoju obývačku, je pridanie strešného okna.

Premeňte svoju obývačku využitím prirodzeného svetla

Strešné okno môže úplne zmeniť vzhľad obývačky a dojem z nej. Umiestnenie strešného okna umožní naplniť miestnosť prirodzeným denným svetlom, ako aj zaistiť skvelé vetranie. Nikto nechce tráviť príliš veľa času v tmavom priestore, preto má dobré osvetlenie zásadný význam. 

Využite denné svetlo produktívne

Denné svetlo je bezplatný prírodný zdroj. Aby ste čo najviac využili denné svetlo, musíte poznať orientáciu vášho domu, aby ste čo najlepšie zachytili svetlo, keď sa slnko pohybuje po oblohe. Prirodzené denné svetlo v obývačke má niekoľko výhod, vrátane menšieho používania žiaroviek a zlepšenia vnútornej klímy. 

Prepojte exteriér s obývačkou

Moderné bývanie zahŕňa integráciu vašej domácnosti s jeho prirodzeným okolím. Existuje všeobecný trend smerom k väčšiemu počtu rastlín v domácnosti, ale aby ste si do obývačky priniesli svet prírody, nemusíte hneď zakladať vnútornú džungľu. Strešné okná pomôžu integrovať vonkajší priestor do vnútorného priestoru a priniesť viac čerstvého vzduchu a denného svetla. 

Vytvorte zdravé prostredie

Je nevyhnutné, aby ste mali doma zdravú vnútornú klímu. To platí najmä o obývačke, kde trávime veľa času s rodinou a priateľmi. 

Lepší vzduch a vetranie

Jednou z hlavných výhod začlenenia strešného okna do obývačky sú možnosti vetrania, ktoré prináša. Obývacia izba je miestom, kde sa ľudia stretávajú na večierkoch, a je to aj miesto oddychu. Pomocou strešného okna môžete dosiahnuť lepšiu cirkuláciu vzduchu v obývačke. Umiestnením strešného okna do väčšej výšky predídete aj chladnému prievanu.   

Zvýšte množstvo prirodzeného svetla

Strešným oknom môžete zvýšiť množstvo prirodzeného denného svetla vo vašej domácnosti výraznejšie než v prípade zvislých okien. Štúdie ukazujú, že pri podobných podmienkach prinášajú strešné okná minimálne dvojnásobné množstvo denného svetla než vertikálne zasklenie. Strešné okná okrem väčšieho množstva denného svetla znižujú aj riziko oslnenia.  

Vytvorte dojem väčšej obývačky

Zväčšiť si obývačku z hľadiska pridania väčšej podlahovej plochy môže byť nereálne. Práve tu prichádzajú k slovu strešné okná. Umožňujú vám vniesť do obývačky viac svetla a dodať jej hĺbku, čím sa vytvorí dojem väčšieho priestoru.  

Vytvorte prirodzenú atmosféru pomocou strešného okna

Strešné okná môžu vniesť do tvojej obývačky prirodzené denné svetlo. Okrem výhod privádzania denného svetla do domácnosti získate aj lepšie vetranie a cirkuláciu a navyše aj väčšiu bezpečnosť vďaka vyššiemu umiestneniu strešných okien.  

Začleňte do domácnosti prírodné prostredie pomocou strešných okien

Pri použití strešných okien môžete prirodzeným spôsobom začleniť do domácnosti okolie svojho domu. Veľké okná budú pôsobiť ako plátno s prírodným motívom a vy budete môcť sledovať meniace sa svetlo dňa, ale aj rôzne ročné obdobia. 

Použite kompas

Ak už máte naplánovanú renováciu obývačky a teraz riešite, kam umiestniť strešné okná, zvážte orientáciu miestnosti. Pomôže vám to zaistiť, aby do interiéru prúdilo čo najväčšie množstvo denného svetla. 

  1. Sever: V prípade obývacej izby orientovanej na sever vyberte teplejšie odtiene farieb a strešné okno, ktorým bude dovnútra prenikať viac denného svetla. 

  2. Východ: Umiestnením strešného okna na východ môžete zachytiť ranné slnko. Steny vymaľujte farbami s nádychom zelenej, aby mala miestnosť jemnejšiu a prívetivejšiu atmosféru.  

  3. Západ: Strešné okno smerujúce na západ bude tmavšie než v prípade ostatných smerov. Na zaistenie útulnej atmosféry vymaľujte steny farbami zemitých odtieňov.  

  4. Juh: Ak máte miestnosť orientovanú na juh, bude to pravdepodobne to najslnečnejšie miesto v dome. Zmiernite jas tejto miestnosti jemnejšími odtieňmi, ako je zelená, sivá alebo svetlé odtiene modrej. 

Prirodzené svetlo pomáha opäť nájsť rovnováhu vo vašom biorytme (váš spánkový cyklus), aby ste si v noci lepšie odpočinuli a mali produktívnejší deň. Slnko stimuluje telo k produkcii melatonínu a zabezpečuje rovnováhu denného a nočného rytmu.

Ako si naplánovať renováciu obývačky

Ak snívate o renovácii obývačky, budete potrebovať podrobný plán. Obývacia izba by mala ponúkať útulnú atmosféru. Medzi veci, ktoré je potrebné pri renovácii zohľadniť, patria tieto faktory:  

  • Na aké potreby sa využíva obývačka?

  • Kde sa nachádza ústredný bod/hlavná časť miestnosti? 

  • Aká je farebná paleta zvyšnej časti domu? 

  • Aký máte rozpočet? 

Prepojte kuchyňu s obývačkou

Ak chcete, aby obývačka pôsobila väčším dojmom a prepájala viacero miestností, potom je skvelým riešením otvorený priestor kuchyne s obývačkou. Vďaka otvorenému a integrovanému usporiadaniu môžete variť a zároveň si vychutnávať spoločnosť rodiny alebo hostí. Keď sa rozhodnete integrovať a prepojiť dve miestnosti, je dôležité vetranie a svetlo. Pred začatím renovácie si urobte dôkladný prieskum.   

Strešné okno môže úplne zmeniť vzhľad obývačky a dojem z nej. 

Súvisiace články

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.