Ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri 

V interiéri trávime až 90 % času. Aj keď veľa počúvame o vonkajšom znečistení a stúpajúcich hodnotách CO2, premýšľali ste už niekedy nad kvalitou ovzdušia vo svojom vlastnom dome? Kvalita vzduchu v interiéri v značnej miere ovplyvňuje naše zdravie. Priemerný človek vdýchne a vydýchne asi 10 000 litrov vzduchu denne, z čoho väčšinu tvorí vzduch z jeho domácnosti. To je veľké množstvo vzduchu. Sme presvedčení, že strešné okná môžu v každej domácnosti predstavovať estetický prvok a zaistiť veľké množstvo prirodzeného svetla. Okrem toho podporujú lepšiu vnútornú klímu, ktorá prospeje vášmu zdraviu. 

3 veci, ktoré je dobré vedieť o vnútornej klíme vo vašej domácnosti

Komínový efekt

Komínový efekt predstavuje pohyb teplého vnútorného vzduchu zo spodnej úrovne na najvyššie poschodie. V zime studený vzduch vstúpi na prízemí do interiéru a so zvyšujúcou sa teplotou stúpa nahor a uniká cez podkrovie alebo najvyššie poschodie. Vzduch uniká malými škárami a medzerami v budove. Okrem prievanu v domácnosti si tento únik vzduchu všimneš na účtoch za energie. Bežný dom prichádza až o 40 % spotrebovanej energie. A to nie je všetko. Znečisťujúce látky v ovzduší preniknú do tvojej domácnosti a znížia kvalitu vzduchu. 

Vlhkosť

Je dôležité mať doma správnu vlhkosť. V zime je ideálna vlhkosť na úrovni 30 – 40 % a v lete 50 – 60 %. Suchý vzduch vysušuje pery. Môže navyše vytvárať statickú elektrinu vo vlasoch a na oblečení. Vlhký vzduch môže v lete spôsobovať problémy astmatikom a alergikom, a to najmä v dôsledku premnoženia prachových roztočov. Poznanie úrovne vlhkosti v domácnosti je správnym miestom, kde začať zlepšovať vnútornú klímu. Vyhýbaním sa vysokej úrovni vlhkosti zabezpečíš lepšie vnútorné prostredie. 

Kvalita vzduchu v interiéri 

Dobrú úroveň kvality vzduchu v interiéri možno definovať ako vzduch bez znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú podráždenie, nepohodlie alebo ochorenie jeho obyvateľov. Dobrá kvalita vzduchu v interiéri má na nás zásadný vplyv. Kvalitný vnútorný vzduch dokáže zlepšiť našu psychickú pohodu.  

Oveľa viac sa o kvalite ovzdušia dozviete v našej vedeckej štúdii. 

Strešné okná zlepšia vnútornú klímu vo vašej domácnosti

Lepšia kvalita vzduchu 

Ak chcete zo svojich strešných okien vyťažiť maximum z hľadiska vnútornej klímy, môžete ich doplniť o systém VELUX ACTIVE with NETATMO, ktorý sa prepojí so strešnými oknami VELUX s elektrickým alebo solárnym pohonom. Automaticky sleduje kvalitu a teplotu vzduchu, aby vo vašej domácnosti zachoval čerstvý vzduch. Ide o systém vetrania na základe senzorov, ktorý sleduje hladiny CO2. Strešné okná VELUX s elektrickým a solárnym pohonom majú navyše zabudované dažďové senzory, vďaka ktorým sa v prípade dažďa automaticky zatvoria. 

Vetranie

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť škodlivých látok vo vzduchu v interiéri, je vetranie: otvorenie okien umožňuje rýchlo vyriešiť mnohé nepríjemnosti. Vetranie umožňuje únik prebytočnej vlhkosti. Zabráni akémukoľvek štrukturálnemu poškodeniu spôsobenému kondenzáciou, plesňami a poruchami budov a pomôže vyhnúť sa respiračným ochoreniam, ktoré tieto problémy spôsobujú. Na zabezpečenie zdravého vnútorného prostredia je nevyhnutné časté vetranie. Pridanie strešného okna, ktoré sa automaticky otvára a zatvára, predstavuje jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť správne vetranie na zaistenie zdravej vnútornej klímy.  

Zdravotné výhody čerstvého vzduchu vo vašej domácnosti

Komfort: Čerstvý vzduch je jednoducho príjemný! Pocítite to hneď po vstupe do miestnosti. 

Zdravie: Dýchanie zlého vnútorného vzduchu môže mať negatívny vplyv na zdravie. Roztočom sa darí vo vlhkom prostredí. Dobrá kvalita vzduchu v interiéri môže znížiť riziko alergií a astmy. 

Výkonnosť: Kvalitný vzduch v interiéri môže zlepšiť celkovú pohodu. Podporí aj vašu schopnosť sústrediť sa. Ak pracujete z domu, nezabudnite v priebehu dňa často vetrať. 

Priemerný človek vdýchne a vydýchne asi 10 000 litrov vzduchu denne, z čoho väčšinu tvorí vzduch z jeho domácnosti. To je veľké množstvo vzduchu.

Súvisiace články

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.