Osvetlenie podkrovia: v duchu prirodzenosti 

Zistili ste, že vo vašom dome (alebo v miestnostiach či byte na pochodí) je nedostatok svetla? Možno ste to pociťovali už od okamihu, keď ste sa nasťahovali, ale keďže nemáte možnosť pridať väčší počet okien, vzdali ste to a prestali sa zaoberať riešením situácie. Ste si istý, že ste sa pozreli všade? Pozreli ste sa napríklad hore? Doslova hore. Keď namontujete strešné okná, nielenže priestor zaplaví prirodzené denné svetlo, ale získate aj ďalšie výhody. Čítajte ďalej a zistite, ktoré to sú. 

Viac denného svetla vo vašej domácnosti

Ak sa nedostatok svetla stal dokonca dôvodom, pre ktorý sa zvažujete presťahovať na iné miesto, pustite to z hlavy. Takouto dilemou sa už nemusíte trápiť. Hoci v tomto ohľade neexistuje univerzálne riešenie, ktoré bude vyhovovať potrebám všetkých ľudí, existuje množstvo nápadov, ktoré stoja za zváženie. A vopred vám prezradíme pointu – sťahovanie medzi ne nepatrí.  

Keď dôjde na vpustenie väčšieho množstva denného svetla do vašej domácnosti, je veľmi dôležité premyslieť si, kadiaľ a ako sa denné svetlo dostane dnu a aké sú potenciálne príčiny jeho straty. Vo väčšine prípadov budú, neprekvapivo, primárnym zdrojom prirodzeného svetla okná. Tie určujú vaše možnosti práce so svetlom v interiéri a jeho odrazy sú vaše jediné pracovné nástroje. 

Osvetlenie podkrovia ako dizajnový prvok

Hoci závesy môžu tvoriť v miestnosti pekný dizajnový prvok alebo jej dodať nádych elegancie, ich odstránením vpustíte dnu viac slnka. A keď hovoríme o dizajne, už samotné rozjasnené priestory sú svojím spôsobom súčasťou dizajnu interiéru. Otázka znie: ako vytvoriť jasnejší priestor? Jednou z odpovedí môže byť všeobecne používanie odrazivých farieb blízkych bielej, napríklad svetlých pastelových. Vhodnými prvkami interiérového dizajnu môžu byť aj zrkadlá. Ak využijete ktorékoľvek zo spomenutých riešení, zistíte, že svetlo sa môže dostať aj do najhlbšieho kúta vášho domova.  

Namontovaním strešných okien alebo svetlíkov môžete nielen vylepšiť svoj životný priestor z hľadiska svetla, ale môže priniesť aj praktické využitie. 

Prirodzené svetlo je výhrou z viacerých hľadísk 

Denné svetlo je príjemným spoločníkom bez ohľadu na to, kde sa nachádzate – či ste vonku v slnkom zaliatom parku alebo sedíte doma v pohodlí svojho podkrovia. Okrem zvýšenia hladiny vitamínu D nám slnečné svetlo prináša dobrú náladu, nehovoriac o jeho fantastickej schopnosti zmeniť vzhľad miestnosti. Prirodzené svetlo dokáže architektonicky tvarovať priestor a zlepšuje jeho dizajn. Svetlo a tieň vytvárajú kontrasty, ktoré vdychujú život jemným kompozíciám. Keď do svojich obytných priestorov vpustíte viac svetla, nielenže to bude mať pozitívny vplyv na vašu náladu, ale ovplyvní to aj celkový vizuálny dojem z vášho bytu alebo domu.  

Kedy použiť umelé svetlo? 

Dobrá otázka a skutočne dôležitá... Povedané v skratke – je to otázka vkusu... do určitej miery. Ak zvážite, aké čaro dokáže vniesť prirodzené svetlo do celkovej atmosféry pôvodne priemerného podkrovného priestoru v porovnaní s umelým osvetlením, výber bude zrejmý. Okrem estetického hľadiska je tu aj finančný aspekt riešenia. Keď sa rozhodnete pre umelé osvetlenie, zároveň si vyberáte možnosť nevyužiť prirodzené svetlo a s istotou možno povedať, že to bude menej priaznivé riešenie pre vaše zdravie i peňaženku. Umelé svetlo je, samozrejme, nevyhnutnou súčasťou nášho života. Ale vo všeobecnosti možno povedať, že je lepšie sa mu radšej vyhnúť, než ho použiť nevhodne. Pokiaľ je to možné, vždy radšej siahnite po prirodzenom svetle. 

Osvetlenie podkrovia ako investícia 

Montáž strešných okien spĺňa všetky účely. Okrem poskytnutia prirodzeného osvetlenia podkrovia predstavuje aj hodnotnú investíciu. Výhody prirodzeného svetla majú dlhodobý charakter: ak sa rozhodnete v budúcnosti dom predať, uvidíte, že vašu investíciu ocení aj trh.  

Profesionálne zdroje inšpirácie 

Ak ste sa rozhodli namontovať strešné okná a chcete začať, VELUX je spoločnosť, na ktorú sa môžete obrátiť. Máme viac ako 80 rokov skúseností v oblasti privádzania denného svetla a čerstvého vzduchu do domácnosti. Vďaka širokej palete produktov a príslušenstva VELUX radi splníme všetky vaše osobné požiadavky. Všetky riešenia sú šité na mieru. Svetlo, zdravie a energetická efektívnosť – to sú kľúčové slová, ktoré charakterizujú prístup spoločnosti VELUX – a pravdepodobne aj váš rebríček hodnôt. Ak ste pripravený začať, ale chcete si pozrieť viac nápadov a potrebujete poradiť, riešenia od spoločnosti VELUX môžu byť skvelým zdrojom inšpirácie na podporu všetkých vašich plánov s množstvom prirodzeného svetla. 

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.