Prestavba podkrovia: 15 + 1 krokov na vytvorenie štýlového podkrovia 

Ak si hľadáte nové bývanie, je dobré zvážiť všetky aspekty vašich potrieb – nielen tie súčasné, ale mali by ste sa pokúsiť predstaviť si aj budúce potreby. Ak zistíte, že dom, ktorý sa vám páči, má nedostatočnú podlahovú plochu, alebo ste presvedčení, že onedlho budete potrebovať viac priestoru, neznamená to hneď, že by ste mali hľadať ďalej. Možno ste práve našli to, čo ste hľadali... 

Budovanie podkrovných miestností je dobrá cesta 

Existuje niekoľko možností, ako zväčšiť podlahovú plochu. Pravdepodobne najjednoduchšou a najzrejmejšou je prestavba podkrovia. Aby ste si to dokázali predstaviť, zhromaždili sme zopár dôležitých bodov, ktoré vám poskytnú podrobný návod a pomôžu vám vyhnúť sa v budúcnosti nepríjemným prekvapeniam.

Na každom detaile záleží 

1. Ak už pre vás nie je vášdom dosť veľký (vaša rodina sa rozrástla alebo deti, ktoré mali doteraz spoločnú izbu, potrebujú každé vlastnú), predaj nehnuteľnosti a kúpa novej nemusí byť jediným dostupným riešením. Alternatívou môže byť renovácia podkrovia. Ak sa rozhodnete pre túto cestu, nemusíte sa vzdať svojho milovaného domova, opustiť miesto, kde žijete, nemusíte sa odlúčiť od priateľov a vaše deti nemusia zmeniť školu. 

2. Na prípravu renovácie podkrovia si doprajte dostatok času. Najskôr sa obráťte na miestne úrady, aby ste sa dozvedeli, aké úpravy sú povolené a aké nie. Je tiež vhodné navštíviť úrad hlavného architekta, ktorý vám poskytne ďalšie informácie.  

3. Aj v prípade, že zákon nevyžaduje schválený projekt a zapojenie architekta, obráťte sa na neho, ak môžete. Okrem toho, že vám navrhne rôzne možnosti, môže mať kontakt na rôznych profesionálov, napríklad na úpravcov terénu, statikov či odborníkov na ochranu dreva, ktorí vám môžu byť nápomocní pri presnom zhodnotení stavu vášho domu. Je to dôležité aj z toho hľadiska, že sa dozviete, na aké obmedzenia by ste mohli naraziť počas prestavby podkrovia. Predtým však vykonajte vlastné zhodnotenie domu, či je vôbec prestavba podkrovia na obytný priestor možná. Postupujte podľa najzákladnejšieho kontrolného zoznamu, ktorý obsahuje otázky, ako napríklad: „Je výška stropu najmenej 2 metre?”  

4. Ak poznáte miestne stavebné predpisy a zhodnotili ste stav a charakteristiku svojho domu, môžete začať dávať svojim nápadom konkrétnu podobu. Najjednoduchším spôsobom je urobiť to s pomocou architekta, čo v mnohých prípadoch aj vyžaduje zákon. V každom prípade si vyberte architekta, ktorý má bohaté skúsenosti s prestavbami podkroví a čo je ešte dôležitejšie, je otvorený vašim nápadom a načúva vašim potrebám.

5. Po dokončení vizuálnych návrhov by ste mali zostaviť odhad nákladov. Najjednoduchším spôsobom je vyžiadať si cenové ponuky od stavebných firiem za všetky požadované práce pri prestavbe. Musíte osloviť viacero stavebných firiem. Predbežná kalkulácia nákladov na prestavbu by mala byť priemerom získaných cenových ponúk.

6. Ak máte odhad nákladov na základe trhovej situácie a ten zodpovedá vašim finančným možnostiam, môžete sa pustiť do rekonštrukcie. Zo skúseností však vieme, že počas prestavby sa často vyskytnú nepredvídateľné práce, ktoré môžu celkové náklady navýšiť až o 20 %. Riziko vzniku dodatočných nákladov možno znížiť na minimum pomocou starostlivo pripraveného a detailného plánu prestavby, no majte na pamäti, že nečakané situácie aj ak nemožno na 100 % vylúčiť.

7. Čo sa týka prestavby, máte dve možnosti. Jednou z nich je, že si vyhľadáte na každú fázu práce profesionálov a uzavriete s nimi zmluvu. Jednoznačnou výhodou tohto prístupu môže byť nižšia cena. Znamená to však, že zodpovednosť za plánovanie prác a organizáciu v prípade oneskorení preberáte na seba. Druhou možnosťou je najať si zmluvného dodávateľa na celé dielo. Je to drahšie, ale odbremení vás to od hľadania profesionálov, plánovania prác a čo je zrejme najnáročnejšie, od organizácie v prípade oneskorení.

8. Je to síce klišé, ale každá stavebná firma a profesionál vždy disponuje dvomi z nasledujúcich troch charakteristík: rýchlosť (vykonanie práce v čo najkratšom termíne), nízka cena, vysoká kvalita.
Musíte sa rozhodnúť, ktoré dve sú pre vás najdôležitejšie. Podľa nášho názoru je to tá posledná, c. Prestavba podkrovia je špeciálny typ stavby a vyžaduje si bohaté skúsenosti a zručnosť.

9. Usporiadanie – zahrajte sa na dobrého hráča šachu a myslite vždy o pár krokov dopredu. Zmena dispozície a usporiadania nábytku sa bude neskôr robiť ľahšie, ak poznáte presné umiestnenie dverí, okien a svietidiel, a elektroinštaláciu si navrhnete tak, aby zodpovedala prípadným budúcim potrebám. A nezabudnite ani na naplánovanie úložných priestorov, čo môže byť v podkroviach so šikmým stropom zložité.

10. Prístup na poschodie. Venujte čas starostlivému výberu schodiska. Uistite sa, že keď budete potrebovať vyjsť na poschodie, nebudete musieť kráčať cez celý dom. Nevytvárajte zbytočné chodby. Schodisko si naplánujte s ohľadom na komfort. Myslite na starších alebo mladších členov rodiny. Výška schodu by nemala prekročiť 17 cm, ale vhodnejšie je držať sa bližšie k 16 cm. A nezabudnite na zábradlie. 

11. Pri plánovaní konkrétneho umiestnenia strešných okien sa uistite, že máte k dispozícii dostatočnú výšku pre parapet. Okrem toho majte na pamäti, že by ste mali mať komfortný výhľad cez okno – postojačky aj posediačky. Ak je spodná časť rámu príliš vysoko, budete cez okno vidieť iba pri pohľade nahor, v dôsledku čoho budete mať pocit, akoby ste boli v jame alebo na dne studne. Výška horného rámu by naopak nemala byť príliš nízko. V opačnom prípade budete mať výhľad iba nadol. Čo sa týka veľkosti okna, vyberte si čo najväčšie, alebo použite riešenie s viacerými oknami, pretože keď sa vybrané okno neskôr ukáže ako malé, už ho nebudete meniť. 

12. Keďže strešné okná privedú do vašich podkrovných priestorov veľa svetla, nezabudnite si vopred naplánovať, ako budete množstvo tepla a svetla regulovať. Venujte pozornosť výberu správnych tieniacich výrobkov pre vaše okná, ako sú napríklad vonkajšie rolety VELUX, ktoré môžu byť automatické s elektrickým alebo solárnym pohonom. Vďaka tomu sa dokonca môžete vyhnúť potrebe nainštalovať klimatizáciu. Majte však na pamäti, že vnútorné rolety neriešia ochranu pred teplom, iba vonkajšie. 

13. Pri navrhovaní osvetlenia využite pár trikov. Na jednej strane sa vďaka šikmým povrchom v oblasti stropu môžete vyhnúť montáži tradičného stropného osvetlenia. Môžete teda použiť nástenné konzoly, zapustené osvetlenie s možnosťou nastavenia sklonu a/alebo skryté LED osvetlenie. Na druhej strane môžete využiť prirodzené svetlo vďaka strešným oknám, nehovoriac o roletách, ktoré ponúkajú výborné možnosti regulácie a stlmenia svetla. Dôležité je však nezabudnúť myslieť na výnimočné možnosti, ktoré vám vaše podkrovie ponúka. Na inštaláciu osvetlenia možno dokonca využiť aj priznanú drevenú konštrukciu podkrovia. 

14. Jednou z typických vlastností podkroví je vytvorenie nízkych priestorov a výklenkov, ktoré vyzerajú na prvý pohľad nevyužiteľné. Použite ich ako úložné priestory a dosiahnete vzdušnejší pocit zo zvyšných priestorov. Konštrukciu podkrovia zvnútra nezakrývajte. Priznané drevené konštrukčné prvky dodajú priestoru výnimočnú atmosféru, či ich necháte v prirodzenom stave, alebo ich namaľujete. 

15. Dôsledne treba naplánovať aj umiestnenie kúpeľne. V ideálnom prípade by mala byť nad existujúcou kúpeľnou o poschodie nižšie. Ušetríte si tým obrovské množstvo prác s rezaním a ťahaním potrubí. 

 Nie ste v tom sami  

Máte pocit, že vám všetky tieto informácie prerastajú cez hlavu? To je absolútne v poriadku. Ak potrebujete pomoc, VELUX je spoločnosť, na ktorú sa môžete obrátiť. Na základe viac ako 80 rokov skúseností v oblasti privádzania denného svetla a čerstvého vzduchu do domácností sme vyvinuli širokú paletu produktov a príslušenstva na splnenie všetkých potrieb. Ak máte chuť pokračovať a pozrieť si zopár extra nápadov, kliknite na nižšie uvedený odkaz. 

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.