Vytvorte podkrovné miestnosti a priveďte svoj dom snov k dokonalosti 

Staviate nový dom? Alebo sa pripravujete na väčšiu či menšiu renováciu vášho existujúceho domu? Naša rada znie: vytvorte podkrovnú miestnosť. Alebo viac. Ak ste sa už rozhodli, otázka znie, ako tento vzrušujúci priestor využiť. Existuje obrovské množstvo dobrých riešení – a niekoľko ešte lepších.  

Ak už máte nápady na renováciu svojho podkrovia, možno vám pomôžu nasledujúce riadky – prinášame zopár myšlienok, ako premeniť tento novo získaný priestor na vašu obľúbenú miestnosť. Pripravte sa a inšpirujte sa! 

Čo by ste povedali na spálňu v podkroví? 

Pri premýšľaní o zobytnení podkrovia vám môže ako prvá napadnúť spálňa. Určite si hneď predstavíte, ako ležíte v posteli a pozeráte sa na hviezdy. Súhlasíme, je to absolútne úžasný pocit. Avšak podkrovná spálňa toho prináša ešte oveľa viac. 

V prvom rade je to už zo svojej podstaty vizuálne a architektonicky zaujímavý priestor, a to najmä vďaka šikmým stenám. Dominuje v ňom prirodzené svetlo, no vďaka správnemu príslušenstvu k oknám (ako napríklad zatemňujúcim roletám) môžete, samozrejme, jedným pohybom (alebo dotykom) vytvoriť aj úplnú tmu a vychutnať si príjemný a ničím nerušený spánok. Nezabudnite: v podkroví ste vynikajúco odizolovaní od hluku z ulice aj hlasov zdola. 

Pri plánovaní podkrovnej spálne povoľte uzdu svojej fantázii a neobmedzujte sa iba na posteľ a skriňu. Šikmé steny vám umožnia vytvoriť útulnú atmosféru ako na chate, do ktorej sa hodí napríklad relaxačný kútik na čítanie. Šikmé povrchy vám tiež umožnia získať ďalšie diskrétne a skryté úložné priestory. 

Ako by mala taká miestnosť vyzerať? Podkrovné spálne sú úrodnou pôdou pre všetky druhy interiérového dizajnu. Je len na vás, či sa rozhodnete pre minimalistický škandinávsky štýl, štýl Japandi, alebo si z obchodu so second-hand nábytkom prinesiete starú posteľ s mosadzným rámom a celú miestnosť pojmete v štýle vintage. Alebo čokoľvek medzi tým. Pretože do takého inšpiratívneho priestoru sa hodí akýkoľvek štýl. 

Ak už máte svoju milovanú spálňu o poschodie nižšie, nevadí. Uvedené výhody môžete využiť aj v prípade hosťovskej izby...  

. . . alebo podkrovnú detskú izbu  

Áno – deti budú skákať od radosti, keď ich tam nasťahujete. Budú sa tešiť z tajomna, ktoré vytvárajú nevšedné uhly, a z toho, že sú blízko strechy. Bude sa im páčiť jedinečnosť priestoru a hneď ho zapracujú do svojich hier. Ich fantázia bude pracovať na plné obrátky. Upokojujúce farebné schémy alebo zábavná tapeta so zaujímavou potlačou premenia podkrovnú detskú izbu na čarovný priestor. Ak máte k dispozícii dostatočne veľký priestor, môžete deťom dokonca vytvoriť viacero zón: okrem útulnej časti na spanie môžu mať v podkroví aj koberec na hranie či pracovný priestor so stolom a tabuľou.  

Ďalšie nápady na využitie podkrovia 

Ak nie sú podkrovné priestory dostatočne veľké na realizáciu veľkolepých nápadov, musíte pracovať s tým, čo máte k dispozícii. Skvelým riešením je podkrovná kúpeľňa. Môžete sa kúpať vo vani a zároveň aj v slnečných lúčoch. A keďže ste na úrovni strechy, môžete si vychutnať úplné súkromie. Pri sprchovaní môžete vyzrieť zo strešného okna a vychutnať si pohľad na horizont alebo nočnú oblohu. 

V podkroví si tiež môžete vytvoriť špecializovanú miestnosť, kde sa môžete venovať vašim koníčkom. Načo platiť mesačnú permanentku do posilňovne, keď si môžete vytvoriť svoju vlastnú v podkroví? Môžete do nej nainštalovať špeciálne strešné okná, ktoré sa otvárajú automaticky a umožňujú prúdenie vzduchu a reguláciu teploty. Prečo by ste mali cestovať z domu niekoľko kilometrov na remeselný workshop, keď môžete mať doma svoju vlastnú dielničku so všetkým potrebným vybavením a navyše si celý priestor navrhnúť podľa seba... nehovoriac o slnečnom svetle, ktoré vám bude priamo osvetľovať pracovný priestor. Môžete taktiež vytvoriť herňu pre deti alebo pre seba.  

Práca z domu je dnes už bežnou záležitosťou. Ale pracovať zo slnkom zaliatej podkrovnej kancelárie je zároveň aj výnimočným zážitkom. Vaši kolegovia sa vás budú počas konferencie cez Zoom určite pýtať, odkiaľ ste si stiahli taký úžasný obrázok pozadia... nebudú veriť, že je skutočné. 

Chcete sa pred pokračovaním rýchlo porozhliadnuť po dome? (Len pre inšpiráciu.) 

Nezáleží na tom, aký nápad na využitie podkrovia ste dostali, strešné okná VELUX ho určite skvelo doplnia. Pomôžu vám vytvoriť požadovanú atmosféru – široký rad produktov a príslušenstva podporí každý váš plán. Strešné okná VELUX maximalizujú množstvo denného svetla a vďaka vonkajším roletám a tieniacim výrobkom VELUX si môžete byť istí, že v každom ročnom období budete mať k dispozícii komfortnú vnútornú klímu.  

Využite výhody, ktoré ponúka podkrovie. Veľa možností, množstvo dobrých nápadov. Výber je len na vás. Dobrou správou je, že v podstate neexistuje zlá voľba, všetky nápady týkajúce sa podkrovia sú skvelé. (No niektoré ešte lepšie). 

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.