Renovácia podkrovia: energetická účinnosť 

Energetická efektívnosť. Znie to len ako ďalší populárny výraz, ktorý vám má z peňaženky vytiahnuť peniaze, však? Ale čo ak niektoré často skloňované slovné spojenia nie sú iba fintou predajcov na nalákanie zákazníkov? Energetická efektívnosť je práve takým prípadom. V skutočnosti by sme sa energetickou efektívnosťou mali vážne zaoberať. Poďme sa pozrieť prečo. 

Čo je vlastne „energetická efektívnosť”? 

Koncept energetickej efektívnosti znamená spotrebu menšieho množstva energie na vykonanie úlohy s rovnakým výsledkom. Energeticky efektívne domy spotrebúvajú menej energie na kúrenie, chladenie a prevádzku spotrebičov. Z pohľad spotrebiteľa ide o jeden z najlepších a najúčinnejších spôsobov, ako znížiť náklady na energiu a súčasne si zachovať komfortnú vnútornú klímu, a tiež bojovať proti klimatickým zmenám. 

Izolácia múrov

Keď dôjde na renováciu, montáž alebo zlepšenie tepelnej izolácie múrov by malo byť najvyššou prioritou. Pretože izolácia múrov nielenže zabraňuje tepelným stratám vášho domu v zime, ale pomáha zabrániť aj jeho prehrievaniu v lete. Múry majú na svedomí približne 15 – 20 % tepelných strát vášho domu1. Správne izolovaný dom v dôsledku toho ponúka lepšiu reguláciu vnútornej teploty. Znamená to tiež, že nemusíte neustále kontrolovať nastavenie termostatu. Aj keď bude potrebné regulovať teplotu v interiéri pomocou klimatizácie alebo kúrenia, pri zateplených múroch to bude oveľa jednoduchšie. Spotrebujete menej energie a budete mať nižšie faktúry.  

Izolácia podkrovia 

Viete, akú časť vašich celkových výdavkov tvoria náklady na teplo a chladenie? Koľko by ste tipovali? 30 percent? 40? V skutočnosti je to ešte viac, približne 50 až 70 %2. Tepelné straty v zime a únik chladného vzduchu v lete znamenajú plytvanie energiou. Izolácia podkrovia vám môže skutočne pomôcť znížiť náklady na energie znížením jej spotreby na dosiahnutie správnej teploty. Čo znamená dobrá izolácia podkrovia? Nejde iba o izoláciu múrov, ale aj o správnu hrúbky strešnej izolácie, v ideálnom prípade najmenej XXX mm.  

Vetranie podkrovia

Podkrovné ventilátory poskytujú cirkuláciu vzduchu v podkrovnom priestore. Vzduch z interiéru vyfukujú von a nahrádzajú ho čerstvým vzduchom zvonka. Proces výmeny vzduchu nielenže prispieva k zníženiu tepla v podkroví, ale pomáha aj znížiť vlhkosť. Je tiež praktický počas horúcich letných dní, keď sa podkrovie zohreje na vyššiu teplotu ako je vonku. V súčasnosti môžu výrazne pomôcť aj vonkajšie a vnútorné rolety, ktoré znižujú potrebu klimatizácie, a tým šetria energiu. V zime funguje odvetrávanie strechy rovnakým spôsobom, ale s iným cieľom. Keď príde chladný vzduch zvonka do styku s teplým vzduchom z interiéru, môže sa začať kondenzovať vlhkosť. Vlhkosť zvyšuje riziko tvorby plesní a môže spôsobiť aj ďalšie nepríjemné problémy.

Výmena okien

Energeticky úsporné strešné okná znížia vaše náklady na energie a prispievajú k menšej uhlíkovej stope. Jedným z najznámejších riešení sú okná s dvojsklom alebo trojsklom, pričom ich cena sa líši v závislosti od použitých materiálov a dizajnu. Keď už hovoríme o výmene okien, je tu jedna voľba, s ktorou nemôžete urobiť chybu. Spoločnosť VELUX s viac ako 80-ročnými skúsenosťami. 

Energetická bilancia strešných okien je počas vykurovacej sezóny vo všeobecnosti lepšia ako energetická bilancia štandardných okien. Energetická bilancia je dôležitou charakteristikou okna – ide o rovnováhu medzi solárnym ziskom a tepelnou stratou. Strešné okná umožňujú ušetriť náklady na vykurovania počas slnečných zimných dní, pretože slnečné žiarenie prechádzajúcej cez sklo váš priestor zdarma vyhrieva.  

Strešné okná VELUX sa postarajú o tepelnú izoláciu, nárast teploty a energetickú efektívnosť tvojho podkrovia. Strešné okná prepustia do miestnosti až dvakrát viac denného svetla ako zvislé okná a trikrát viac ako vikierové okná. Až 40 % obytných budov v Európe však bolo postavených pred rokom 1960, keď ešte neexistovali takmer žiadne predpisy týkajúce sa energetických požiadaviek. Tieto budovy si urgentne vyžadujú renováciu na zvýšenie energetickej efektívnosti. 

Zníženie globálnej spotreby energie

Výberom strešných okien VELUX získaš maximálny komfort, viac denného svetla a pomôžete chrániť planétu! Štúdia preukázala, že budovy sú zodpovedné za 40 % celkovej spotreby energie v Európskej únii3. Z toho dôvodu neprekvapí, že okná a strešné okná môžu mať veľký vplyv na spotrebu energie budov. 

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.