Ako vybrať strešné okná, aby ste mali podkrovie zaliate svetlom? 

Snívate o tom, že svoju nevyužitú zaprášenú povalu premeníte na živý priestor presvetlený množstvom denného svetla? Prečítajte si viac o rôznych typoch okien určených pre podkrovia a zistite, ako na prestavbu podkrovia! 

Investícia do strešných okien prináša nielen viac prirodzeného svetla a lepšie vetranie, ale aj lepšiu izoláciu a zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti! Strešné okno premení každý priestor na obľúbené miesto!  

Poďme však po poradí: spoločnosť VELUX ponúka viacero riešení, ktoré sú určujúce pre váš celkový zážitok zo strešného okna – od elektrických strešných okien až po rolety vyrobené z recyklovaných materiálov – VELUX má v ponuke všetko potrebné. Strešné okná majú obvykle životnosť niekoľko desiatok rokov, preto je vhodné všetko starostlivo naplánovať: dvakrát meraj a raz rež! Pozrite si nášho sprievodcu a preskúmajte svoje možnosti, aby ste si vytvorili ten najútulnejší priestor! 

V tomto článku sa dozviete nielen o strešných oknách, ale aj o všetkom potrebnom príslušenstve na dosiahnutie maximálneho komfortu: troch kategóriách kľúčových doplnkových produktov, ktoré vám poskytnú ochranu pred teplom, pomôžu regulovať množstvo svetla v miestnosti a nevpustia dnu hmyz a komáre. 

Manuálne alebo elektrické strešné okná 

Strešné okná možno otvárať dvomi spôsobmi: manuálne alebo elektricky. Zatiaľ čo okná s manuálnym ovládaním sú skvelým každodenným riešením, elektrické okná sa odporúčajú v prípade ťažšie dostupných okien, pre seniorov alebo ľudí, s ktorými žijú seniori v jednej domácnosti, ďalej pri vytváraní inteligentného domu, alebo všeobecne na zvýšenie komfortu vo vašej domácnosti. Len si predstavte možnosť regulovať množstvo svetla a čerstvého vzduchu z pohodlia svojej pohovky... 

Možnosti strešných okien 

Pri výbere strešných okien do svojho podkrovia sa môžete rozhodnúť pre ovládanie v hornej alebo dolnej časti. Rukoväte v hornej časti okna sú bežnejšou voľbou a rukoväte v spodnej časti okna sa odporúčajú v prípade vyšších oddeľovacích stien. Obe riešenia okien VELUX ponúkajú skvelú ergonómiu a v prípade kyvných strešných okien sú za rovnakú cenu! K oknám s ovládaním v hornej časti možno neskôr na zvýšenie komfortu pridať motorový pohon. Predstavte si možnosť ovládať strešné okno a roletu pomocou aplikácie v mobilnom telefóne.  

Ak strešné okno umiestňujete do menšej výšky (90 – 120 cm od podlahy), vyberte si kyvné strešné okno s rukoväťou v hornej časti. Keďže rukoväť bude v hornej časti, môžete pod okno umiestniť nábytok. Ak okno umiestníte do výšky 80 až 100 cm, môžete získať výhľad von aj v sede – rovnako ako v prípade tradičných zvislých okien. 

Ak je spodná časť rámu okna vo výške 130 až 150 cm od podlahy, zvoľte kyvné strešné okno s ovládacou rukoväťou v spodnej časti. V takomto prípade neodporúčame pod okno umiestniť nábytok. Keďže horná časť okna je obvykle mimo dosahu, vonkajšie príslušenstvo na ochranu pred teplom bude možné komfortne ovládať s využitím riešení so solárnym alebo elektrickým pohonom. 

Ak je spodná časť rámu strešného okna vo výške 90 až 120 cm od podlahy, môže byť optimálnou voľbou aj výklopno-kyvné strešné okno. Keď je otvorené, máte k dispozícii nerušený panoramatický výhľad. Otváranie a zatváranie sa uskutočňuje pomocou rukoväte v spodnej časti.   

Naplánujte si svoje podkrovie!

Drevo alebo polyuretán 

Drevo aj polyuretán sú štandardnými materiálmi na výrobu strešných okien a predstavujú optimálny materiál pre podkrovia. Vyžadujú minimálnu alebo dokonca žiadnu údržbu. Klasické drevené riešenie sa hodí do každého domu: celodrevený variant s priehľadným lakom sa odporúča do tradičných interiérov (možno ich natrieť akoukoľvek farbou) a biely bezúdržbový variant s polyuretánovým povrchom sa výborne hodí do moderného alebo minimalistického prostredia.  

Biele bezúdržbové varianty okien VELUX s polyuretánovým povrchom sú spoľahlivé strešné okna odolné voči vlhkosti bez viditeľných spojov. Z toho dôvodu sa polyuretánový povrch odporúča do miestností s vysokou úrovňou vlhkosti, ako sú kúpeľne a kuchyne, ťažko dostupné miesta alebo kancelárie a pracoviská, a to najmä pre ich efektívny a čistý vzhľad. Všetky okná majú veľmi dlhú životnosť a budú ti robiť radosť po desaťročia.  

Dvojsklo alebo trojsklo 

Čím viac vrstiev má zasklenie, tým lepšie izolačné vlastnosti poskytuje: strešné okná s trojsklom ponúkajú v porovnaní s dvojsklom lepšiu zvukovú a tepelnú izoláciu. Nezabudni: lepšia izolácia znamená úsporu peňazí!  

Pred uskutočnením rozhodnutia zvážte, ktoré z nasledujúcich možností sa najlepšie hodia do vášho podkrovia!  

Poďme sa pozrieť na možnosti zasklenia! 

Zasklenie 61 je navrhnuté na úsporu energie. Ide o trojsklo s kvalitnou tepelnou izoláciou za dostupnú cenu. Zabraňuje tepelným stratám a účinne chráni pred hlukom zvonka. 

Zasklenie 64 je navrhnuté s ohľadom na úsporu energie a komfort. Toto zasklenie má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a ponúka lepšie tlmenie hluku (vrátane dažďa). Vonkajšia sklenená tabuľa okna má ľahko čistiteľnú povrchovú úpravu, takže vonkajšie sklo vyžaduje menej umývania. 

Zasklenie 68 je navrhnuté na zvýšenie komfortu. Je to trojsklo, ktoré ponúka všetky vlastnosti prémiového štandardu VELUX a lepšiu energetickú účinnosť. Toto zasklenie minimalizuje pocit chladu, ktorý môžete pociťovať pri oknách v zime. 

Zasklenie 66 je stvorené na dosiahnutie pohodlia. Toto trojsklo minimalizuje pocit chladu a blokuje vonkajší hluk, takže sa budete cítiť v teple a uvoľnene. Ľahko umývateľné povrchové vrstvy s ochranou proti roseniu poskytujú jasnejší výhľad bez prekážok. 

Zasklenie 62 je určené na tlmenie hluku a dosiahnutie komfortu. Toto trojsklo poskytuje spolu s vysokou tepelnou izoláciou až 42 dB zvukovú izoláciu. Skvelé riešenie pre domácnosti, ktoré potrebujú dodatočnú ochranu pred vonkajším hlukom a chladnejším počasím. 

Zasklenie 70 je navrhnuté s ohľadom na komfort. Toto dvojsklo poskytuje veľké pohodlie so všetkými štandardnými funkciami vrátane tlmenia hluku dažďa, vrstveného bezpečnostného skla, ochrany pred UV lúčmi a extra pevného tvrdeného skla. 

Vnútorné a vonkajšie rolety 

Pre vaše nové strešné okno VELUX je k dispozícii viacero druhov príslušenstva. Široká paleta vnútorných roliet je dostupná v nespočetnom množstve farieb inšpirovaných prírodou a predstavuje praktický spôsob, ako miestnosť zatemniť pred slnečným žiarením pri popoludňajšom zdriemnutí. Vonkajšie rolety sú navrhnuté na ochranu podkrovia pred spaľujúcim teplom v lete a na udržanie tepla vo vnútri počas zimy. Vnútorné aj vonkajšie rolety sú tiež dostupné vo verziách na elektrický alebo solárny pohon!  

Jedno strešné okno alebo kombinácia viacerých 

Pri rekonštrukcii podkrovia budete mať možnosť namontovať nielen jedno, ale aj viacero strešných okien. Výberom tejto možnosti získate ešte viac slnečného svetla, ktoré zlepší vašu náladu a zdravie, a zároveň získate pocit väčšieho priestoru, než v skutočnosti máš! Prečítajte si aj viac informácií o možnosti jednoduchého vytvorenia balkónu alebo terasy od spoločnosti VELUX od profesionálov! Chcete sa s nimi pozhovárať? 

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.