Nastal čas výmeny strešných okien. Alebo nie? 

Vaše strešné okná starnú a premýšľate nad ich výmenou... je to aj váš prípad? Aká je priemerná životnosť strešného okna? Existuje vôbec niečo ako životnosť strešného okna? Ako zistíte, či sú tie vaše už staré? A čo vlastne znamená „staré”? V tomto článku vám ukážeme, na čo sa zamerať a načo si dať pozor skôr, ako urobíte rozhodnutie. Inými slovami: ukážeme vám najčastejšie „znaky, že okná je potrebné vymeniť”.  

Hlavné príznaky 

Presný dátum inštalácie vášho starého strešného okna nie je prvoradým faktorom pri rozhodovaní, či je potrebné ho vymeniť. Napovedia vám určité symptómy – a to aj v prípade, že ste si vybrali to najlepšie okno, aké bolo v čase montáže k dispozícii, pretože technológie a konštrukcie neboli na takej úrovni ako dnes. Aké sú teda tie príznaky? Ak sa sklo neustále zahmlieva, je to významný indikátor, že treba okno vymeniť. Ak je dokonca prasknutý drevený povrch okna, potreba výmeny je zrejmá. Ďalším ukazovateľom je pleseň: ak sa na okne alebo v jeho okolí tvorí pleseň a príčinou nie je problém súvisiaci so strechou, potom je tu problém s fungovaním okna. V takom prípade môžete položiť ceruzku a prestať spisovať výhody a nevýhody výmeny okna – jednoducho preto, že žiadne nevýhody neexistujú. Pustite sa do toho! 

A zopár jednoznačných znamení...  

Na vašich starých strešných oknách môže byť vidno poškodenie, ktoré nabáda k ich výmene bez pochybností. Napríklad keď sa strešné okno riadne nezatvára z dôvodu deformácií. V takom prípade viete s istotou, že nadišiel ten čas. Výmenu môžete tiež začať plánovať v prípade, že sa vyskytli problémy s konštrukciou strechy. Strešné okno sa tiež mohlo poškodiť dlhodobým pôsobením kondenzácie... Aj to je klasický (a ľahko viditeľný) znak, že strešné okno je potrebné vymeniť.  

Malý experiment a veľký mýtus 

Teraz položte ruky do blízkosti strešného okna. Cítite chladný vzduch? Je vnútorná strana okna veľmi studená? (Poznámka: sklo je najchladnejším konštrukčným prvkom okna v každom prípade, vždy bude chladnejšie než steny.) Studený vzduch v blízkosti skla a/alebo extrémne studené sklo môže byť typickým príznakom, že strešné okno je potrebné vymeniť! 

Je v lete v podkroví neznesiteľne teplo? Ľudia to často berú ako fakt a myslia si, že v podkroví je v lete prirodzene teplo. To je však absolútny mýtus. Pri správnej izolácii strechy a stien, špeciálnom vetraní strechy navrhnutom vzhľadom na danú konštrukciu strechy (napr. vetracie škridly) a použití správneho riešenia strešných okien môžete ochrániť svoje podkrovné miestnosti aj pred najhorúcejšími letnými dňami. 

Výmena strešných okien s cieľom ušetriť energie 

Ak je podkrovie vo všeobecne zlom technickom stave a plánujete s tým niečo urobiť, je potrebné premyslieť si komplexný prístup k riešeniu problému: položte si otázku, čo od podkrovného priestoru očakávate. Komfort a svetlo? To vám zrejme napadne ako prvé... Nezabudnite však pridať na zoznam energetickú efektívnosť. Ak patrí úspora energie medzi hlavné body, nielenže z nej budete profitovať z dlhodobého hľadiska, ale začne prinášať výsledky ihneď. 

Nezabudnite: keď sa rozhodnete pustiť do úprav v mene úspory energie, musíte premýšľať v širších súvislostiach! Dôkladná izolácia strechy alebo krovu je len jednou časťou príbehu, rovnako dôležitá môže byť výmena starých strešných okien. Áno, nové strešné okná sú kľúčovými určujúcimi prvkami energeticky efektívneho domu, pretože okno je viac ako len zasklenie... nové strešné okno vyžaduje množstvo montážnych produktov a príslušenstva, ktoré je možno sotva viditeľné, ale predstavuje kľúčový aspekt energeticky efektívneho domu: lepšiu izoláciu, viac ušetrenej energie, viac denného svetla a absolútne oslobodenie od údržby.  

Test izolácie okna  

Je izolácia vášho starého strešného okna v zlom stave? Potom prichádza k slovu výmena strešného okna. Ale ako odhaliť problémy s izoláciou okien?  

Tu je malý test. 

Ak v zime pociťujete v okolí okna chlad, znamená to, že dochádza k pohybu vzduchu dnu a von a cez okno prefukuje.  

Ak sa zahmlieva sklo, došlo k úniku plynu, ktorý vypĺňa priestor medzi okennými tabuľami. To spôsobuje výrazné zníženie izolačnej schopnosti skla. S novým strešným oknom s trojsklom získate lepšiu izoláciu a nemusíte sa obávať straty cenného tepla!  

Prestaňte opravovať problémy... Namiesto toho si vytvorte dom snov 

Keď sa vyskytne problém, ľudia sa ho pokúsia opraviť. Je to tak? Áno. Samozrejme. Čo sa však nás týka, my vám ukážeme inú cestu. Navrhujeme vám zájsť ďalej ako len po opravu. Otvorte si perspektívu. Pozrite sa na aktuálne problémy ako na skvelú príležitosť vytvoriť niečo lepšie! Zistenie problému s izoláciou môže jednoducho viesť k vytvoreniu domu snov – je to len otázka pohľadu na vec. Nehovoriac o skutočnosti, že strešné okná prešli výrazným vývojom. Ľudia, ktorí majú napríklad manuálne ovládané okná, si môžu teraz nechať nainštalovať elektrické alebo solárne.   

Ak dáte na našu radu a aktívne zareagujete na symptómy, ktoré naznačujú potrebu výmeny strešných okien, vaše podkrovie sa môže premeniť na svetlý a útulný priestor s maximálnym komfortom. Aby ste to však dosiahli, budete potrebovať spoľahlivého partnera, ktorý vás bude na tejto ceste sprevádzať. 

Ak nastal čas výmeny strešných okien, je tu čas pre VELUX 

Ak sa rozhodnete vymeniť staré strešné okno a vyberiete si niektoré z riešení od spoločnosti VELUX, vaša spotreba energie sa v prípade, že bolo zdrojom problémov práve okno, zníži. Okrem toho bude v zime v miestnosti o 1 až 2 stupne teplejšie. V lete môžete pri použití správneho príslušenstva ochladiť podkrovie o 5 až 6 stupňov. To je rozdiel, ktorý môže VELUX priniesť vašim faktúram a teplote v interiéri. Nehovoriac o ďalších výhodách...  

Ďalšie články

Riešenia strešných okien VELUX prinášajú výhody navyše

Pozrite sa aké to sú!

Prečo VELUX?

Premena priestorov

Naše riešenia na získanie denného svetla vám pomôžu získať ďalší obytný priestor pod strechou a dodať vášmu domu neporovnateľnú hodnotu, získať pocit pohody a nové zážitky z priestoru.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti 

Môžete si byť istí, že vaša investícia do produktov a riešení VELUX zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti a vráti sa späť aj s úrokmi.

Pokoj v duši vo vašej domácnosti

Vďaka našej širokej ponuke vonkajších a vnútorných roliet, náhradných dielov a opráv máte istotu, že získate ten najlepší možný zážitok.

Sme tu na to, aby sme vám pomohli

Náš tím je odhodlaný zaistiť vašu maximálnu spokojnosť – od okamihu kontaktu cez poradenstvo až po konečnú montáž.

Kvalita bez kompromisov

Vaše potreby sú našim kompasom. Naše produkty neustále vyvíjame a zdokonaľujeme už od roku 1941 a vyrábame ich s ohľadom na trvanlivosť.

Zodpovedná voľba:

Môžete zlepšiť kvalitu svojho života pomocou udržateľných riešení, ktoré sú prínosné pre vás a ohľaduplné voči planéte.