Netradične umiestnená strešné okná pomohla k pocitu väčšieho priestoru v dome. Majiteľ ho navrhol a následne postavil vlastnými rukami.
Rok realizácie: 2014

Krajina: Slovenská republika 

Mesto: Brestovany


Autor: Ing. arch. Tomáš Guniš


Fotograf: Mgr. Art. Tomáš Manina

Drevostavba pod vodojemom inšpirovaná prírodou a svetlom

Nízkoenergetickú drevostavbu na miernom svahu v západnej časti obce Brestovany postavil pre svoju rodinu svojpomocne architekt, ktorý má rád prácu s drevom. Svoje inšpirácie a sny o vlastnom dome kreslil najprv na papier a potom postupne realizoval vlastnými rukami niekoľko rokov. Prízemný dom s úžitkovou plochou 125 m2 pôsobí priestorovo oveľa väčším dojmom aj vďaka netradične umiestneným strešným oknám.

Majitelia domu pod vodojemom vždy túžili bývať vo svojom rodinnom dome. Pozemok, ktorý kupovali od známych, poznali už dávnejšie. Je umiestnený v pokojnej zastavanej časti dediny neďaleko Trnavy a má zároveň dobré napojenie na diaľnicu, autobusovú i železničnú dopravu. Na svahovitom pozemku, ktorý obklopuje prírodný amfiteáter zelene, pôvodne stála bývalá sušiareň tehál. Po jej zbúraní vyrástol v strede pozemku dom, ktorý upúta netradičným stvárnením prízemného domu a zároveň harmonickým zasadením do okolitého prostredia. „Rozhodli sme sa pre prízemný dom, nechceli sme ísť do poschodia. Manželka chcela dom do tvaru L, aby sa vytvorilo polovičné átrium s terasou," hovorí o prvých úvahách pri navrhovaní domu jeho majiteľ a zároveň architekt Tomáš Guniš.

Moderná architektúra v harmónii s okolitým prostredím

Projekt rodinného domu významne ovplyvnila poloha pozemku a jeho orientácia na svetové strany. Základný pôdorys domu tvorí koncept dvoch hranolov spojených do tvaru L, ktoré sa odlišujú vonkajším stvárnením fasády, ako aj rozdielnym tvarovým riešením strechy. Dve krídla domu delia nočnú časť od dennej. Denná časť domu je z vonkajšieho pohľadu obložená drevom a disponuje pultovou strechou. Nočná časť je charakteristická bielou omietkou a plochou strechou. „Vždy sa mi páčili ploché strechy a funkcionalistická architektúra. Aby dom čo najlepšie zapadol do okolitej zástavby rodinných domov, zvolil som kombináciu plochej a pultovej strechy," vysvetľuje zaujímavý koncept architekt.

Strešné okná dodávajú interiéru viac svetla

Architektonický zámer domu pod vodojemom od začiatku vychádzal z myšlienky presvetlenia priestoru denným svetlom, ktoré opticky zväčší a skvalitní vnútorný priestor domu. Francúzske okná s netypickými rozmermi od stropu po zem, ako aj okenné otvory v strope a v stene vychádzajúce z konceptu štrbín, priniesli do interiéru viac svetla. Tri strešné okná v pultovej streche nad sebou krížom cez celú pultovú strechu presvetlili priestor nielen v kuchyni nad pracovnou doskou. Svetlo cez strešné okná dopadá na stenu, ktorá funguje ako rozptylová plocha a odráža svetlo ďalej do priestoru. Priznaná pultová strecha otvorená až do špica zároveň dodáva dennej časti domu väčšiu svetlú výšku. „Strešné okná zároveň vyriešili prísun denného svetla namiesto okna v stene na severovýchodnej strane pozemku, ktoré by bolo otočené k susedom, čím sa zachovalo súkromie domu,“ dodáva majiteľ domu.

Prirodzené svetlo a účinné vetranie

Severovýchodná orientácia strešných okien eliminuje vysoké solárne zisky v lete, ktoré sú tiež vyriešené vonkajšími tieniacimi doplnkami, konkrétne vonkajšou markízou. Tú majitelia domu na začiatku leta na strešných oknách zatiahnu a vytiahnu až na jeseň, pričom sieťovaná štruktúra markízy nebráni výhľadu von. Markíza tak účinne znižuje prestup slnečného svetla a vytvára v letných mesiacoch príjemnú klímu v interiéri. Strešné okná zabezpečujú efektívnu a prirodzenú výmenu vzduchu v celom obytnom priestore, čo je dôležité najmä v lete. Otvorením strešných okien a niektorého z terasových okien vzniká tzv. komínový efekt vetrania. Tento systém rýchleho a účinného prirodzeného vetrania prináša lepšiu kvalitu bývania.

Dom získal viac denného svetla aj cez plochú strechu v nočnej časti. Svetlovod umiestnený v plochej streche prepúšťa denné svetlo do malej uzavretej chodby. Prísun denného svetla vyvoláva pocit, že je na chodbe stále zasvietené. Počas jasnej noci za mesačného svitu tiež netreba na chodbe zasvietiť ani v noci. Svetlovod tak prispieva aj k úsporám elektrickej energie.

Postav dom, zasaď strom

Majiteľ domu a architekt v jednej osobe sa rozhodol postaviť si dom svojpomocne nielen kvôli úspore investičných nákladov. Chcel získať praktické skúsenosti s technológiou výstavby drevostavieb a riešiť problémy nielen za stolom pri kreslení projektov. Podujal sa sám inštalovať aj strešné okná po skúsenosti s inštaláciou strešných okien pre rodičov. Vďaka jednoduchému návodu, dobre pripravenej technológii montáže, ako aj technickej podpore pre zákazníkov, namontované strešné okná výborne slúžia bez chyby už niekoľko rokov.

Interiér v duchu prírodného minimalizmu

Koncept zariadenia interiéru je postavený na striedaní bielych plôch na stenách a stropoch s drevenými plochami na podlahách a nábytku z dubu. Čierna farba na okenných profiloch, sedačkách a na obklade imitujúceho kameň vytvárajú kontrast. Zariadenie interiéru preto pôsobí jednoducho a moderne a zároveň má aj prvky vidieckeho štýlu. Rodinný dom s úžitkovou plochou 125 m2 vytvára dostatok priestoru pre rodinu s troma deťmi. Jeho umiestnenie v strede pozemku dáva príležitosť na rozšírenie domu do prednej časti pozemku, o ktorom sa uvažovalo už pri návrhu projektu. Majitelia domu plánujú ešte drobné záhradné úpravy, ale najmä rozšírenie terasy, pretože rodina žije intenzívnym spoločenským životom. V lete je terasa prekrytá solárnou perforovanou plachtou, ktorá vytvára príjemný tieň.