{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Matej Lozar
Prirodzený do najmenšieho detailu

Ako blízko sa môžete priblížiť svojim koreňom, keď staviate úplne nový, moderný dom pre svoju rodinu? Ak sa spýtate návrhára tohto miesta, odpoveď znie: celkom blízko. Pretože si rodina priala dom postavený výhradne z prírodných materiálov a architekt Robert Veselko už mal s týmto typom stavieb a materiálov skúsenosti, vznikol z ich spolupráce moderný, pohodlný, ale pritom prírodný a skromný dom na vrchole kopca týčiaceho sa nad mestečkom Dobrna, ktorý je vyrobený z hliny, slamy a dreva.

Rozprávka ako z časopisu o dizajne interiérov

Zaujímavé línie, presvetlené interiéry a niektoré odvážne svietidlá dodávajú tomuto nie celkom bežnému domu osobitý charakter, hoci prírodné stavebné materiály v ňom samy osebe vytvárajú jedinečnú zemitú atmosféru. Napriek tomu tento dom vôbec nie je staromódny. Možno povedať, že vyzerá moderne a pohodlne bez toho, aby pôsobil chladne či umelo. Takto si predstavujete, že by bývala lesná víla, keby si lesné víly listovali v časopisoch o modernom dizajne.

Fotografie: Matej Lozar

Kvalitu bývania vytvára otvorenosť priestoru do hrebeňa strechy, ktorá dodáva pocit vzdušnosti, a veľké presklené plochy na južnej strane, ktoré poskytujú dobré prirodzené osvetlenie a ponúkajú výhľad do záhrady a kopcovitej krajiny v diaľke.

Fotografie: Matej Lozar
Domov stvorený pre život

Ústrednú časť domu tvorí obývací priestor, ktorý spája obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu do jedného veľkého otvoreného priestoru. Ten tvorí srdce domu. Je to miesto, kde sa rodina schádza, a bolo dôležité, aby pôsobilo priestranne, otvorene a prívetivo, aby tu všetci mohli tráviť čas spoločne a necítili sa stiesnene. Otvorený hrebeň strechy dodáva miestu vďaka strešným oknám VELUX viac vzdušnosti a priestrannosti, čo má za následok pocit voľnosti. Táto téma sa mimochodom zreteľne prejavuje v rámci celej stavby, vďaka prírodným materiálom a prepojeniu s prírodou prostredníctvom okien sa človek môže cítiť voľný aj v tom najmenšom kúte domu. Dom bol navrhnutý a postavený na bývanie, nielen na nafotenie obrázkov do katalógu. Bolo preto dôležité zachovať tento pocit nespútanosti bez toho, aby sa stal príliš „hipisácky“ a obetoval pohodlie moderného bývania. Architekt sa postaral o to, aby aj v tomto otvorenom, zemitom mieste bola k dispozícii moderná, dobre vybavená kuchyňa a každý mal pre seba malý kútik, v ktorom môže byť sám a odpočívať. Priestory na spanie sú od obytnej časti oddelené odsadením o pol podlažia, ktoré je dôsledkom prispôsobenia stavby terénu. Umožňuje zaistiť pokoj v spálňach a zároveň ponecháva priestor otvorený.

Fotografie: Matej Lozar
Vítanie svetla v dome

Dôležitú úlohu pri oživovaní prírodného domu zohráva, prirodzene, aj denné svetlo: zatiaľ čo severná, chladná fasáda je osadená len niekoľkými okennými otvormi, južná fasáda sa otvára veľkými presklenými plochami, ktoré zaisťujú dostatočné prirodzené osvetlenie všetkých miestností v dome a v chladnejšej časti roka využívajú tepelné zisky zo slnka. Vďaka inovatívnej hornej  rukoväti možno okno zabudovať nižšie, vďaka čomu ponúka vynikajúci výhľad, či už stojíte, alebo sedíte.

Odporúčané výrobky VELUX
Strešné okno GGL s elektrickým napájaním
Prejsť na výrobok
Roleta (RFL)
Prejsť na výrobok

Ľahká vonkajšia roleta (SSS)
Prejsť na výrobok