Použité materiály v čele s drevom a kameňom, ktoré evokujú hlboko zakorenenú bulharskú stavebnú tradíciu a jej prirodzenú krásu. Budova i pri veľkom objeme pôsobí vzdušne a zapadá do štruktúry okolitej zástavby.

Rok realizácie: 2016

Zeme: Bulharsko

Mesto: Sofia, Lozenets

Designer: Ing. V. Kardzhiev

Viacpodlažná obytná budova Ljubata

Viacpodlažná obytná budova Ljubata sa nachádza v rezidenčnej štvrti Lozenets v bulharskej metropole Sofia. Architektonického návrhu sa ujalo Aedes Studio Ltd. (architekt Plamen Bratkov) a designer Ing. V. Kardzhiev.

Ustúpené prízemie v podobe dlhého kamenného pásu na niekoľkých miestach prerušujú vchody, rozvodňa je jeho vizuálnym rozšírením. Budova je úplne lemovaná chodníkom, na ktorý kamenný obklad plynule navädzuje, takže prízemie opticky dorovnáva zvažujúci sa terén.

Budova v istom zmysle začína až od prvého poschodia. Tento efekt umocňujú arkiere vystupujúce z fasády a sklenený pás, ktorý sa večer  rozsvieti. Tento pás pokračuje neprerušovane po celom obvode budovy a ukrýva za sebou konštrukčné prvky.  Hlavná hmota stavby je obložená drevenými lamelami. V opláštení sú otvory pre okna a balkóny, z ktorých niektoré majú drevené rolety s rastrom v rovine fasády. Smerem na juhovýchod, kde pred budovou zostáva najväčší priestor, sa princíp obracia: namiesto obloženia s otvormi je tu okenná vitrína s niekoľkými drevenými krytmi. V záujme odľahčeného vzhľadu prechádzajú drevené lamely pozdĺž šikmej strechy bez viditeľných zmien.

Prosvetlenie horných podlaží je navrhnuté citlivo s ohľadom na fasádu a fasádne okná. Strešnými oknami je prirodzené denné svetlo distribuované do všetkých potrebných priestorov.

Dom je rozčlenený na štyri časti rôznej veľkosti, čo posilňuje pocit individuality jeho obyvateľov a opticky znižuje objem drevenej hmoty. Hranice jednotlivých častí definujú sklenené pásy, ktoré ustupujú dovnútra stavby a prechádzajú cez celú výšku budovy od línie nad kamenným obkladom až po hrebeň strechy. Výrazné členenie fasády rozbilo veľkú hmotu a pri pohľade z ulice sa stavba podobá tradičným radovým bytovým domom. Tento dojem utvrdzujú použité materiály v čele s drevom a kameňom, ktoré evokujú hlboko zakorenenú bulharskú stavebnú tradíciu a jej prirodzenú krásu. Budova i pri veľkom objeme pôsobí vzdušne a zapadá do štruktúry okolitej zástavby.