Kristina a Oliver z dánskej Kodane najprv snívali o strešnej terase. Tú im architekt vyhovoril a namiesto toho navrhol strešný balkón VELUX GDL. A dobre urobil, mladý pár s dieťaťom si ho nemôže vynachváliť.

Zeme: Dánsko

Mesto: Kodaň (Nørrebro)

Loft v Nørrebro

Svetelná terapia pod strechou

 
Keď Kristina Rasmussen a Oliver Alexander Cook dostali príležitosť pridať k svojmu loftovému bytu v kodanskej štvrti Nørrebro ďalšie poschodie, spočiatku snívali o strešnej terase. Architekt im však túto ideu vyhovoril: „Predstavte si, koľko priestoru by ste venovali iba terase. Navyše žijeme v Dánsku, nie na juhu Francúzska. Terasu by ste využívali iba v lete, niekoľko mesiacov v roku.“ Navrhol im iné riešenie, a to konkrétne strešný balkón VELUX GDL, ktoré sa pomocou madla jednoducho a rýchlo premení v strešný balkón. Tento výrobok je na drahšom konci rady VELUX Premium, a tak Kristina a Oliver začali premýšľať, zatiaľ čo práce na novom poschodí sa už rozbehli.

„Keď práce na streche začali, vyšli sme hore a odrazu sme uvideli ten výhľad. Pohľad na celé mesto a radničnú vežu čakal len na nás. Začali sme o využití nového poschodia uvažovať iným spôsobom. Rozhodli sme sa, že chceme obývaciu izbu s množstvom útulných zákutí a pocitom podobným oranžériu, ktorý by sme si mohli užívať po celý rok. Vybrali sme si tri strešné balkóny VELUX GDL, ktoré teraz tvoria skoro jednu stranu obývacej izby,“ vysvetľuje Kristina.
„Je to tak šikovné! Rozložiť balkón zaberie len niekoľko sekúnd. Navyše je to bezpečné riešenie aj pre nášho dvojročného syna,“ dodáva.

Nový obytný priestor nad kodanskými strechami sa teraz môže pýšiť tromi strešnými balkónmi VELUX GDL a veľkorysým presvetlením. S pomocou architekta vznikol v dvojposchodovom byte prepojený priestor. Dokonca už od vstupných dverí je zreteľná vlna denného svetla dopadajúceho na schodisko z nového poschodia.

„Pôvodná časť bytu teraz vyzerá väčšia, akokoľvek sa v skutočnosti zmenšila kvôli schodisku v spálni. Je to svetlom. Stále ma ohromuje, ako veľmi je to skvelé, dokonca aj v sivý novembrový deň máme doma dostatok svetla. Vďaka tomu netrpíme jesennými depresiami, ktoré zažíva veľa ľudí, a v lete nám byt pripadá ako jeden veľký balkón,“ hovorí Kristina. Ďalšou výhodu podľa nej je, že strešné balkóny VELUX GDL sprístupnili prírodu a výhľad dvojročnému Ottovi.

„Máme okná od podlahy až po strop, čo je veľké plus, keď máte malé dieťa. Môže tam stáť a pozorovať mesiac alebo napríklad vrtuľník na streche nemocnice. Je to naša súkromná vyhliadka na Kodaň. Môžeme sledovať, ako sa menia farby stromov, a zároveň sa cítiť blízko prírody, aj keď žijeme v meste. Je neuveriteľne príjemné prísť po dlhom dni v práci domov a sadnúť si pod strechu s oblohou nad nami. Pre tento pocit sa oplatí vyjsť každý deň až na piate poschodie. Aj s unaveným synom a nákupnými taškami.“