{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Relja Ivanić
Miesto na odpočinok obklopené prírodou

Vzhľadom na to, že rodina bola neustále zaneprázdnená prácou a školou, snívala o rekreačnom dome obklopenom prírodou. Miesto, kde by všetci mali k dispozícii malý kútik na odpočinok, ale aj priestor, kde by sa mohli schádzať, spoločne jesť a rozprávať sa a kde by sa deti mohli hrať. Potrebovali útočisko pre rodinnú dovolenku a prázdniny, ktoré je dostatočne priestranné a útulné aj pri dlhších pobytoch. Ich vízia sa uskutočnila v podobe tohto domu v srbskom Alibunare: priestor je navrhnutý tak, aby v ňom bolo možné kvalitne tráviť spoločný čas, vytvoriť si krásne spomienky a mať pohodlie aj pri dlhšom pobyte.

Relaxácia v prirodzenom svetle

V podkroví sú tri spálne prepojené s priestorom galérie, ktorý je vďaka strešným oknám VELUX naplnený denným svetlom a čerstvým vzduchom. K atraktivite dizajnu prispieva aj materiál okenných rámov, pretože drevo dodáva domu v modernom štýle prirodzený, hrejivý nádych a navyše je to udržateľný a trvácny materiál. Dvojité okná sú použité na viacerých miestach domu, ponúkajú výhľad a smerujú dovnútra viac svetla. Vďaka tomuto usporiadaniu vytvorila spoločnosť Modelart Arhitekti priestor, ktorý spĺňa hlavné želanie rodiny – môže tráviť čas spoločne, no zároveň sa môže vzdialiť za pokojom alebo oddychom. To z rekreačného domu urobilo ideálne miesto aj na dlhšie pobyty. Vďaka strešným oknám je podkrovie svetlejšie a priestrannejšie, preto môžu menšie zákutia fungovať rovnako dobre ako všetky ostatné spálne, alebo možno ešte lepšie! Deti rady len tak odpočívajú na sedacích vakoch a pozorujú, ako po nebi plynú mraky, a dospelí si tiež môžu vychutnávať pohľad na hviezdy zo svojich postelí. Mať v kúpeľni prirodzené svetlo je tiež veľké plus. Vďaka strešným oknám má rodina možnosť vyvetrať a nemusí sa pritom obávať o svoje súkromie.

Fotografie: Relja Ivanić
Priestranný druhý domov plný svetla

Geometria domu je inšpirovaná tradičným vojvodinským domom, známym aj ako „švábsky“ dom, umiestneným pozdĺžne voči ulici. Budova je otvorenejšia smerom do dvora, a vďaka tomu sa môže posilniť pocit spojenia s prírodou. Vnútri tvorí obývacia izba a jedáleň spoločný hlavný priestor na stretávanie – veľký otvorený priestor so strešnými oknami VELUX, ktoré prepúšťajú denné svetlo. Tým sa priestor ešte viac zväčšuje a jedálenský kút sa otvára na terasu vo dvore a vnáša do domu ešte viac prírody. Vďaka výhľadu cez okná pôsobí obývacia izba ešte priestrannejšie a prenikajúce svetlo dodáva miestu hrejivý, pocit útulnosti. Rodina tu má k dispozícii všetko vybavenie ako v trvalom bydlisku, napriek tomu má dostatok priestoru na spoločné trávenie času. Je to skôr ich druhý domov.

Fotografie: Relja Ivanić
Úcta k tradíciám

Budova je situovaná medzi tradičnými domami, preto architekti chceli použiť návrh, ktorý medzi ne zapadne, zároveň však bude nový a vzrušujúci a bude rodinu pri každom príchode vítať sviežim a moderným vzhľadom. Dispozícia budovy je poctou tradičným miestnym stavbám, no farby a materiály sú skôr modernejšie. Zvonka je fasáda pokrytá čiernymi, mierne reflexnými tehlami, tmavé škridly na streche dodávajú domu monolitický vzhľad, napriek tomu si stavba zachováva svoju hravosť vďaka žltým detailom a preskleným plochám. Reflexné tehly vytvárajú počas dňa rôzne efekty, pretože slnko dopadá na stenu vždy pod iným uhlom. Táto schopnosť zmien zaisťuje, že dizajn obstojí v skúške času a ešte mnohé roky bude krásnym útočiskom pre rodinu.

Odporúčané výrobky VELUX
Strešný balkón VELUX (GDL)
Prejsť na výrobok
Lomená zostava s doplnkovým oknom (VIU)
Prejsť na výrobok

Vonkajšia roleta VELUX (SSL)
Prejsť na výrobok