Ako možno skombinovať energeticky efektívnu architektúru a vysokú obývateľnosť pri modernizovaní starých domov?
LichtAktiv Haus predstavuje modernizáciu tzv. osadníckeho domu z 50-tych rokov, nachádzajúceho sa vo štvrti Wilhelmsburg mesta Hamburg. Experiment ukazuje, ako možno zrealizovať víziu hojnosti prirodzeného svetla, čerstvého vzduchu a otvorených výhľadov dokonca aj pri projekte modernizácie, ktorý predstavuje najvyššiu výzvu. Cieľom bolo skombinovať optimálnu energetickú efektívnosť a najvyššie štandardy obývateľnosti v dome, ktorý funguje na báze uhlíkovej neutrality.
Čo robí koncepčný návrh LichtAktiv Haus tak jedinečným, je inovatívna stratégia modernizácie, ktorá kombinuje maximálnu obývateľnosť s optimálnou energetickou efektívnosťou. Svojho času uzatvorená štruktúra jestvujúcej budovy je transformovaná na priestranné miestnosti zaplavené svetlom, poskytujúce užívateľom tú najlepšiu obývateľnosť. V prémiovej verzii sa v starom dome nachádzajú dve detské izby, dve kúpeľne a spálňa. Pomocou tzv. „lampy s denným svetlom“ sa rozširuje priestor pod strechou, čím sa vytvára centrálna obytná oblasť a čitáreň, ktorá dostáva optimálny prísun prirodzeného svetla. Obytné prostredie sa otvára navon aj v horizontálnom smere vďaka sklenej fasáde, ktorá má dĺžku takmer päť metrov a je obrátená do záhrady. Plocha okien bola celkovo zvýšená z 18 m2 v starej budove na 60 m2. Pridané rozšírenie poskytuje priestor na bývanie a stravovanie, kuchyňu a úžitkovú miestnosť
V jedinečnom projekte renovácie LichtAktiv Haus pretransformoval škatuľovitú, uzatvorenú štruktúru na otvorenú skupinu priestranných miestností zaplavených prirodzeným svetlom. LichtAktiv Haus je možné zrealizovať v rôznych variantoch – a to v podobe základnej modernizácie alebo v moduloch podľa finančných možností, energetickej ambície a potreby ďalších štvorcových metrov v rozšírení.
Prítomná budova obsahuje dve detské izby, dve kúpeľne, hlavnú spálňu a centrálnu obytnú oblasť a čitáreň. Všetky miestnosti majú fasádu a strešné okná, ktoré sú umiestnené tak, aby zabezpečovali maximálnu distribúciu prirodzeného svetla – pričom plocha okien domu bola zvýšená z 18 m² na 60 m². Obytná oblasť bola uzatvorená päť metrov dlhou sklenou stenou, s možnosťou jej otvorenia do záhrady domu. Všetko je tiež rozšírené tak, aby sa vytvorila obývačka spojená s jedálňou. Taktiež tu bola implementovaná kuchyňa a úžitková miestnosť. Spojnicou medzi starým a novým sa stala veranda. Na zabezpečenie elektriny a horúcej vody boli použité solárne kolektory a fotovoltaické solárne panely – všetky na pokrytie energetických potrieb domu.
Koncepcia LichtAktiv Haus je založená na „osadníckom duchu“, avšak miesto sebestačnosti v oblasti potravín, je dom sebestačný, čo sa týka energie.
Pozrite si niektoré výrobky VELUX použité pri rozšíreniach domu nižšie