{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Plánovanie: Baukooperative GmbH/Fotografie: Patricia Weisskirchner
Jednoducho nebolo dosť miesta

Niekedy vám život prinesie prekvapenia, ktoré môžu v danej chvíli spôsobiť určité turbulencie, ale nakoniec vás dovedú presne tam, kde ste chceli byť. Rodina Kramovcov práve dokončila renováciu svojho domu a bola pripravená si oddýchnuť, keď v tom sa musela pustiť do úplne novej, oveľa väčšej renovácie, no všetko malo ten najdôležitejší dôvod.
„Náš dom bol postavený v šesťdesiatych rokoch ako viacgeneračný. V roku 2008 sme vymenili kúrenie. Keď sme sa potom dozvedeli radostnú správu, že sa naša rodina rozrastie, bolo nám rýchlo jasné, že priestor, s ktorým musíme pracovať, bude príliš malý,“ spomína majiteľ Bernhard Kram. Nastávajúci otec sa teda sám pustil do plánovania prístavby. Po takmer dvojmesačnej fáze plánovania vznikla prístavba s plochou 60 m2, ktorá sa po troch mesiacoch výstavby stala centrom ich rodinného života.

Optimálne umiestnenie svetlíkov do plochých striech

Smerovanie svetla bolo pre architektov z firmy Baukooperative od samého začiatku súčasťou procesu vytvárania návrhu. Zámerom bolo, aby prirodzené svetlo zvýraznilo drevo v obývačke a pôsobilo príjemne a hrejivo. Prirodzené svetlo je dôležité pre každého, ale v živote rodín s malými deťmi má zvláštnu úlohu. Denné svetlo pomáha deťom zostať aktívne, a dokonca im pomáha sústrediť sa a učiť sa – teda to, čo robia v prvých rokoch svojho života, či už sa len tak rozhliadajú v kútiku, prezerajú si knižky alebo niečo tvoria s rodičmi, prípadne sa hrajú na schovávačku v obývacej izbe. „Využili sme nástroj VELUX Daylight Visualizer, aby nám pomohol všetko naplánovať. Pomocou vizualizácií spoločnosti VELUX sme boli schopní počas plánovania identifikovať rozdiely v rozmiestnení zdrojov denného svetla, aby sme si boli istí, že je všetko skutočne optimálne umiestnené.“

Rodina sa nakoniec rozhodla umiestniť svetlík do toho najvzdialenejšieho rohu prístavby a do kuchynského kúta. Strešné okno so zaobleným zasklením prináša do domu čaro denného svetla: unikátna sklenená horná časť v zaoblenom tvare umožňuje ľahký odtok dažďovej vody z povrchu – a to aj pri sklone strechy 0°. Jedinečný dizajn, štíhly rám a neviditeľné krídlo poskytujú maximum denného svetla, aj keď máte namontované rolety. Svetlík so zaobleným sklom má dvojvrstvové alebo trojvrstvové zasklenie, ktoré poskytuje vynikajúcu energetickú účinnosť a zároveň znižuje hluk pri daždi alebo krupobití rovnako ako hluk z dopravy. Máte tak k dispozícii to najlepšie vonkajšie prostredie bez akéhokoľvek rušenia – čo je pre rodinu s malými deťmi veľmi dôležité.

Hlavné výhody strešných okien VELUX

Od chvíle, čo sa nasťahovali do domu sa ukázalo, že strešné okno prináša rodine mnoho výhod. „Veľké okná a ich starostlivé rozmiestnenie do plochej strechy nám umožnili vytvoriť miestnosť plnú prirodzeného svetla až do tých najvzdialenejších kútov. „Máme tu vždy jasné svetlo od rána do súmraku a umelého osvetlenia potrebujeme len veľmi málo,“ vysvetľuje pán Kram. A podarilo sa im to aj pri ochrane súkromia ich domu. „Nápad na pridanie svetlíkov do plochých striech prišiel počas plánovania a bolo jasné, že súkromnejšia skrytá časť prístavby by bola príliš tmavá.“ Podľa pána Krama „bolo osvetlenie tohto priestoru zhora svetlíkom skutočne dokonalým riešením.“ Svetlíky navyše pomáhajú s prirodzeným vetraním, vďaka čomu je vzduch v rodinnom dome zdravší. Navyše to zabraňuje riziku vzniku plesní vo vlhších priestoroch. Rodina sa rozhodla umiestniť druhý svetlík nad kuchyňu, čo tiež uľahčuje vetranie kuchyne pri varení.

Plánovanie: Baukooperative GmbH/Fotografie: Patricia Weisskirchner
Kúpeľ v zlatom svetle

Bernhard Kram sa rozžiari, keď hovorí o „zlatom svetle“, ktoré večer, keď je slnko nízko nad obzorom, vstupuje cez svetlíky do plochej strechy a zalieva celú miestnosť teplým, mäkkým svetlom.

"Celá atmosféra je skutočne výnimočná."
– Bernhard Kram, majiteľ
Plánovanie: Baukooperative GmbH/Fotografie: Patricia Weisskirchner
Nová kvalita života

Po niekoľkých mesiacoch práce si teraz štvorčlenná rodina žije v novom dome čo najlepšie a zbiera spomienky so svojimi najmenšími. Dom je presne taký, ako si ho predstavovali. Je to ideálne miesto na výchovu detí. A nejde len o denné svetlo. Bernhard Kram sa nemôže nabažiť výhľadov do záhrady: „Sedíme pri jedálenskom stole a pozeráme sa na starú slivku alebo pozorujeme vtáky a veveričky – taká kvalita života je jednoducho na nezaplatenie. Z prístavby sme nadšení a v dome sa cítime naozaj ako doma.“

Odporúčané výrobky VELUX
Dizajnový svetlík so zaobleným sklom
Prejsť na výrobok
Dizajnový svetlík s plochým sklom
Prejsť na výrobok
Vonkajšia markíza (MSU)
Prejsť na výrobok