{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Dano Veselský
Škandinávsky dom na Slovensku

Jednoduchý, moderný dom s čistými líniami, obklopený prírodou: tak vyzerajú sny o škandinávskom dizajne. Ako to ale funguje v Javorníkoch? Slovenský pár žijúci v Holandsku sa rozhodol vytvoriť vysnívaný rekreačný dom pre svoju početnú rodinu a priateľov. Snažil sa pritom o vzdušný a elegantný škandinávsky štýl, ale rešpektoval miestne tradície a nezabúdal na svoje korene. Výsledok: malebný neoplotený pozemok, ktorý pôsobí, akoby tento kúsok severu do údolia patril odjakživa. Je to lákavé miesto na stretávanie a odpočinok rodinných príslušníkov. Táto moderná a osviežujúca stavba bude slúžiť rodine po generácie.

Láska na prvý pohľad

Cieľom manželov bolo mať dom v škandinávskom štýle so slovenskými technickými štandardmi a udržiavať si dobré vzťahy so susedmi počas stavby aj po nej. To a pozemok so svahom s viac než trojmetrovým prevýšením znamenalo, že návrh bol rozhodne náročnou úlohou. Napriek tomu sa manželia do stavby zamilovali a rozhodli sa pozemok kúpiť hneď po prvom náčrte domu. „Do tohto miesta sme sa zamilovali na prvý pohľad, len sme si neboli istí, či je vhodné na stavbu,“ spomínajú majitelia. „Ale vo chvíli, keď sme si prvý raz prezreli plány, sme vedeli, že všetko, čo sme považovali za problém, sa môže zmeniť na príležitosť vytvoriť jedinečnú a vzrušujúcu stavbu a pritom splniť všetky naše požiadavky.“

Fotografie: Dano Veselský

Dobre prepracované detaily, prírodné materiály a čisté línie zaistili, že dom zapadne do údolia, a napriek tomu bude vyčnievať.

Fotografie: Dano Veselský
Hľadanie dokonalých ústredných bodov

Veľké okná sú nielen hlavným prvkom škandinávskej architektúry, ale zároveň zaisťujú, že dom je plný svetla. Vytvárajú vzdušnú a upokojujúcu atmosféru a súčasne prepájajú interiér s exteriérom. Budova bola navrhnutá s dôrazom na túto skutočnosť a dbalo sa na to, aby okná smerovali k najúžasnejším ústredným bodom a ponúkali malebné výhľady z každej časti domu. To tiež umožnilo pridať do miestností niekoľko krásnych, odvážnych detailov: jedno z troch strešných okien VELUX v spálni rodičov smeruje na lyžiarsky svah, čo dodáva miestu romantický a jedinečný charakter. A pohľad na lyžujúcich sa ľudí vykúzli úsmev na tvári aj v tejto veľmi prestížnej časti domu.

Fotografie: Dano Veselský
Pokojné prepojenie s prírodou

Vonkajší vzhľad domu je v súlade s prírodou, pretože tehlové múry boli obložené neošetreným drevom. Myšlienkou návrhu bolo nechať drevo časom zostarnúť, aby sa budova neustále menila, starla a vyvíjala sa, rovnako ako samotná príroda. Vďaka tomu moderná stavba vyzerá, ako by do svojho okolia patrila a bola jeho súčasťou. Vnútri sa dizajn zhoduje s exteriérom, pretože boli použité biele farby, prírodné materiály a podlahy z dubového dreva, aby dom aj zvnútra ladil s atmosférou prírody. Dom v Paprande teraz korunuje údolie a niet pochýb o tom, že doň patrí.

Odporúčané výrobky VELUX
Lomená zostava s doplnkovým oknom (VFE)
Prejsť na výrobok
Zatemňujúca roleta (DKL)
Prejsť na výrobok

Ľahká vonkajšia roleta (SSS)
Prejsť na výrobok