{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Jaroslav Hejzlar
Niektorí ľudia dávajú prednosť tradičným prístupom a iní zas fandia novátorstvu

Niektorí ľudia dávajú prednosť tradičným prístupom a iní zas fandia novátorstvu. Jedno je však isté: všetci majú radi svetlý a útulný obytný priestor. A keď sa spoja tradície, moderné línie a slnko, výsledok vás zaručene nesklame.
Neďaleko pokojného mestečka Varnsdorf, priamo na úpätí Šluknovského výbežku, našla rodina ideálne miesto na realizáciu svojho vysnívaného domu. Okolie je pôvabnou zmesou starej a novej zástavby, ktorá vytvára mozaiku rôznych štýlov, kde vedľa moderných domov stále nájdete aj niektoré z miestnych tradičných domov, tzv. podstávkových domov.

Využitie denného svetla ako stavebného materiálu

Od začiatku bolo zrejmé, že rodina, ktorá sa sem sťahuje, chce niečo štýlové, moderné a skôr minimalistické, elegantné. Zároveň však cíti veľkú úctu k oblasti, do ktorej sa chystá presťahovať, a rozhodla sa preto postaviť dom, ktorý zapadá do miestnej tradície. Kompaktný dom s čistými líniami pôsobí elegantne vďaka bielej fasáde, impregnovaným doskám a sedlovej streche bez presahov, čo stavbe dodáva minimalistický dizajn, ktorý sa hodí do vidieckeho prostredia.
Výška hrebeňa strechy je 10 metrov, vnútro budovy sa teda dalo rozdeliť na dve priestranné podlažia. A pretože denné svetlo bolo v tomto prípade jedným z najdôležitejších stavebných materiálov, vizuálne prepojenie prízemia a oboch podkroví, rovnako ako požadované svetelné efekty sa dosiahli otvorením časti stropnej konštrukcie v oboch galériách.

Fotografie: Jaroslav Hejzlar

Prirodzené svetlo zohráva dôležitú úlohu pri zdôrazňovaní tradičných aj moderných prvkov tohto prakticky navrhnutého domu.

Fotografie: Jaroslav Hejzlar
Blízke spojenie domova s prírodou

Presvetlenie oboch podkrovných podlaží sa dosiahlo pomocou niekoľkých strešných okien VELUX, ktoré sú zabudované do opláštenia strechy. Umiestnenie strešných okien bolo strategické: funkcie a vnútorné usporiadanie miestností dôkladne zvážili, vďaka čomu vznikol dobre presvetlený a otvorený interiér. Intenzívne prepojenie s vonkajším prostredím a prírodou dodáva inak modernej a minimalistickej budove útulnú a upokojujúcu atmosféru a opäť prináša to najlepšie.

Fotografie: Jaroslav Hejzlar
Byť obklopení prírodou, a napriek tomu mať všetko pod kontrolou

Pri navrhovaní bolo dôležité zabezpečiť, aby sa rodina cítila čo najbližšie k prírode, ale najmä v detskej izbe bolo zásadné mať možnosť neustále regulovať svetlo a teplo, ktoré sem prichádza. Kombinované okná sú preto vybavené vonkajšou tepelnou ochranou a roletami.

Jednoduché ovládanie okien a roliet navyše uľahčuje vetranie a vďaka inteligentným aplikáciám okná automaticky rozpoznajú teplotu a kvalitu vzduchu v dome a podľa toho sa otvárajú a zatvárajú, čím v dome po celý čas zaisťujú príjemnú a zdravú atmosféru.

Odporúčané výrobky VELUX
Strešné okno s elektrickým napájaním
Prejsť na výrobok
Zatemňujúca roleta (DKL)
Prejsť na výrobok

Ľahká vonkajšia roleta (SSS)
Prejsť na výrobok