{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Vestal Living, s.r.o.
Nielen to nevyhnutné

Keď príde reč na katalógové domy, ľudia si zvyčajne predstavia niečo prefabrikované, s nudnými a banálnymi riešeniami. Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský však tvrdia, že navrhujú domy tak, akoby si ich navrhli pre seba. Ich projekt prízemného domu typu Motív to potvrdzuje: dom s celkovou plochou 114 m2 so štyrmi spálňami a denným svetlom zahŕňa všetko, čo moderné rodiny obyčajne požadujú, a zároveň ponúka aj niektoré jedinečné prvky, vďaka ktorým je dom praktický, zdravý a vôbec nepripomína prefabrikovaný výrobok.

Fotografie: Vestal Living, s.r.o.

Ohromujúci prvý dojem

Projekt bol postavený ako vzorový dom modernej obytnej štvrte Lastovičky v Novej Dedinke pri Bratislave, aby dokázal, že praktické konštrukčné riešenie a trocha architektonickej kreativity môžu zo štandardnej stavby urobiť niečo zaujímavé a použiteľné pre každú rodinu. „Priznane priesvitný strop so svetlíkmi je to prvé, čo každého klienta zaujme, keď vojde dovnútra. To potvrdzuje aj eminentný záujem o tento typ domu v našom okolí,“ hovorí Peter Gerek, konateľ spoločnosti Vestal Living s. r. o., ktorá je developerom projektu. Ten dôsledne dokazuje, že architekti sa pri stavbe na kľúč nemusia držať štandardných – a niekedy možno nudných – riešení. Niektoré netradičné nápady, ktoré robia dom výnimočnejším, priaznivo prijme každý budúci obyvateľ, pokiaľ prinesú do domu svetlo, čerstvý vzduch a dodajú mu pocit väčšieho priestoru.

Čerňak

Našou prioritou je svetlo. Myslíme si, že dostatok svetla dáva vyniknúť architektúre ako takej. A súčasne spríjemňuje samotné bývanie.

Fotografie: Vestal Living, s.r.o.
Estetický a zároveň udržateľný domov

Aby to bolo možné dosiahnuť, museli doplniť fasádne okná v centrálnom priestore štvoricou svetlíkov VELUX, pretože strešné okná privádzajú do interiéru v porovnaní so zvislými oknami až dvojnásobné množstvo denného svetla. Okná umiestnené vo výške miestnosti navyše pomôžu rýchlejšie a účinnejšie vetrať. Podobné ekologické riešenia budú v budúcich stavebných projektoch kľúčové, pretože čoraz viac ľudí hľadá udržateľné domy, ktorých dizajn neslúži iba na estetické účely, ale umožňuje, aby bol dom energeticky úsporný a zdravý. Tento dom dokazuje, že ekologický prístup a vzrušujúce interiéry spolu veľmi dobre ladia.

Fotografie: Vestal Living, s.r.o.
Príjemná a zdravá vnútorná klíma

K tomuto efektu určite prispieva aj výška stropu, ktorá dosahuje 4,5 metra, vďaka čomu je presvetlený priestor ešte otvorenejší a vzdušnejší. Elektricky ovládané strešné okná VELUX v obývačke dávajú majiteľovi možnosť ľahko zabezpečiť kvalitný vzduch v dome, a to aj pri vysokých stropoch. To je mimoriadne prínosné v priestoroch, ako je kuchyňa, kde prirodzené svetlo uľahčuje a zvyšuje bezpečnosť prípravy jedál, napríklad pri šúpaní a krájaní, a vetranie pomáha zbaviť sa nežiaducich pachov. Na svojich hostí tak pri večeri môžete čakať v čerstvo vyvetranej miestnosti s práve pripraveným jedlom. Jednoduché vetranie bolo pre návrhárov dôležité, pretože vnútorná klíma zohráva zásadným spôsobom ovplyvňuje pohodlie a zdravie obyvateľov. „Pridanou hodnotou vzorového domu Motív je systém VELUX ACTIVE. Oceňujú ho nielen naši klienti, ale aj my. Trávime tu veľa času a vďaka možnosti inteligentného vetrania máme trvalo čerstvý vzduch, príjemnú klímu a zdravšie pracovné prostredie,“ pochvaľuje si Peter Gerek. Solárne vonkajšie rolety navyše zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, aby bol domov zdravší a príjemnejší na bývanie: môžu zaistiť takmer úplnú tmu, keď si to obyvatelia želajú, a v lete poskytujú výraznú ochranu pred horúčavou: miestnosti s vonkajšími roletami môžu byť chladnejšie až o 6 stupňov, čo znamená menšiu spotrebu energie klimatizáciou. Rolety navyše znižujú hluk dažďových kvapiek na oknách, čím zaisťujú príjemný a tichý domov aj počas horúcich a daždivých dní.

Odporúčané výrobky VELUX
Strešné okno GGL s elektrickým napájaním
Prejsť na výrobok
Zatemňujúca roleta (DKL)
Prejsť na výrobok

Vonkajšia roleta VELUX (SSL)
Prejsť na výrobok