Aký typ domu plánujete?

Pri plánovaní svojho nového domu musíte začať... strechou! Typ strechy určuje tvar vnútorných priestorov a vďaka rôznym riešeniam strešných okien môžete miestnosti prispôsobiť svojim predstavám a požiadavkám. Tu sú tri najbežnejšie typy striech a možnosti, ktoré ponúkajú:

Šikmá strecha

Šikmá strecha ponúka veľa možností, ako vytvoriť nádherný priestor s praktickými výhodami! Podkrovie pod šikmou strechou možno premeniť na plnohodnotný byt alebo jednu či dve miestnosti a ponúka výnimočnú kvalitu života!

Vďaka novým riešeniam svetlíkov je k dispozícii nekonečné množstvo možností pri navrhovaní obytných priestorov v podkroví pod šikmou strechou a využití týchto doteraz zabudnutých priestorov. Dovoľte nám predstaviť vám zopár nápadov.

  • Čarovná a romantická spálňa – predstavte si výhľad s tisícmi hviezd, pod ktorými môžete každý večer zaspávať.
  • „Najviac cool” izba pre vaše deti – od zábavnej herne pre deti až po bezpečnú oázu súkromia pre tínedžerov. Podkrovie je super !
  • Apartmán nad mestom – apartmán s výhľadom na mesto, do ktorého nepreniká žiadny hluk z ulice, a vy si môžete vychutnávať výhľad z terasy alebo balkóna.
  • Podkrovné izby presne podľa vašich predstáv – využite priestor v husto osídlených oblastiach na maximum a môžete mať všetko: záhradu, miesto na parkovanie a dostatok priestoru pre celú rodinu

Plochá strecha

Plochá strecha je v modernej architektúre trendovým riešením, pretože prináša viacero výhod, ktoré na obyvateľov domu zapôsobia. Jej charakteristický tvar je základným prvkom moderného dizajnu. Ponúka dodatočný vonkajší priestor a v kombinácii so svetlíkmi do plochých striech sú miestnosti pod nimi zaliate denným svetlom a čerstvým vzduchom. Pozrite sa na niektoré hlavné výhody plochých striech:

Množstvo prirodzeného svetla, priestor a štýl v horných miestnostiach – pomocou svetlíkov do plochých striech a svetlovodov môžete osvetliť všetky rohy miestnosti pod plochou strechou, dokonca aj tie, čo sú najviac vzdialené od obvodových múrov

  • Odolnosť voči počasiu – ploché strechy sú menej citlivé na vietor a ak sú správne vyhotovené, nemajú problém so zatekaním alebo hromadením vody
  • Menšie tepelné straty – moderné domy s plochými strechami sú energeticky efektívnejšie
  • Rôzne možnosti využitia plochy strechy – na strechu môžete nainštalovať fotovoltické články, premeniť ju na terasu alebo ju využiť ako prírodnú záhradu či zelenú plochu

Bungalov

Bungalovy alebo prízemné rodinné domy majú niekoľko výhod, ale zároveň vyžadujú pár kompromisov. Tieto domy nemajú schodisko a väčšina miestností môže mať priamy východ do záhrady. Na druhej strane je pôdorys takéhoto domu obvykle väčší. Výsledkom je slabšie svetlo v miestnostiach, ktoré sú ďalej od okien. Niektoré miestnosti uprostred domu nemusia mať okná vôbec. Kompromis? So strešnými oknami a svetlovodmi ho nemusíte robiť.

So správnym riešením možno aj menší bungalov premeniť na priestranný, príjemný a zdravý dom, v ktorom sú všetky miestnosti plné denného svetla a čerstvého vzduchu!

  • Bungalovy sú pôsobivé vďaka vysokému stropu a unikátnemu pocitu priestrannosti
  • Umiestnením okien vyššie a bližšie k hrebeňu strechy sa denné svetlo dostane do každého rohu domu.
  • Elektricky ovládané strešné okná VELUX vám umožnia otvárať a zatvárať okná diaľkovo. Sú vybavené solárnym pohonom, čo umožňuje elektrické ovládanie okien aj na miestach, kde nie je privedená elektrická energia.

Ako možno váš nový dom ešte viac zlepšiť?

Jasnejšie a priestrannejšie miestnosti

Veľké množstvo denného svetla, ktoré zaplaví celý dom, je zárukou väčšieho pocitu komfortu. Vďaka strešným oknám vyzerajú miestnosti oveľa väčšie, než v skutočnosti sú, čím vytvárajú pocit priestrannosti. Svetlo, ktoré sa vďaka nim rozptýli po miestnosti, premení všetky kúty domu na nádherné priestory, z ktorých sa stanú ústredné a obľúbené miesta.

Vďaka presvetleným a vzdušným priestorom vyzerá domov nádherne, no dostupnosť prirodzeného svetla je tiež spojená s mnohými zdravotnými benefitmi a pocitom pohody. Dizajnéri interiérov využívajú pri navrhovaní miestností prirodzené svetlo a maximalizujú jeho množstvo všade, kde sa dá.

Energetická efektívnosť a izolácia

Na energetickú efektívnosť domu má vplyv množstvo faktorov. Umiestnenie a orientácia budovy, typ fasády, typ a sklon strechy, izolácia a umiestnenie a počet okien – klasických aj strešných.

Vďaka rôznym typom strešných okien, ich usporiadaniu a príslušenstvu, ako sú vonkajšie a vnútorné rolety a tieniace prvky, možno energetickú efektívnosť výrazne zlepšiť a prispôsobiť poveternostným podmienkam a ročným obdobiam. V tomto prípade je dôležitý typ skla, počet vrstiev zasklenia, povrchová úprava a izolácia rámu, pretože filtrujú teplo zo slnka a určujú tepelnú priepustnosť skla a okna a zvyšujú zvukovú izoláciu.

Kvalita vzduchu

Kvalita vzduchu v interiéri má značný vplyv na zdravie a komfort. Medzi tri najzásadnejšie indikátory kvality vzduchu patria úroveň CO2, úroveň VOC a vlhkosť. Ich udržiavaním v bezpečných limitoch je život vo vnútri príjemný a zdravý a zlepšuje duševný výkon, ako napríklad schopnosť sústrediť sa a udržať pozornosť.

Ak chcete udržiavať kvalitu vzduchu na vysokej úrovni, je kriticky dôležitý prístup k čerstvému vzduchu. Vetranie možno riešiť manuálne alebo automaticky pomocou diaľkového spínača alebo aplikácie. Týmto spôsobom možno okná individuálne naprogramovať, aby sa otvárali v rôznych časoch vo dne či v noci. A vďaka dažďovému senzoru sa okná v prípade dažďa automaticky zatvoria. Existuje tiež možnosť nechať systém, aby sa riadil vstavanými snímačmi vnútornej klímy a aktuálnou predpoveďou počasia.

Montážnik montujúci nové strešné okno VELUX na strechu s čiernymi škridlami.