Máte v dome nevyužité podkrovie? Ak ste odpovedali áno, môžete zvážiť jeho prestavbu na funkčný obytný priestor pre svoju rodinu. Predstavuje perfektný spôsob, ako získať viac priestoru v dome, ktorý je navyše cenovo dostupný a ušetrí vám peniaze v budúcnosti. Čo si o tom myslíte? Pri prestavbe podkrovia, ktoré sa využívalo iba ako úložný priestor, musíte skontrolovať, či je strecha bezchybná, správne ju zaizolovať a popremýšľať nad kúrením a nových poschodiach. Vytvárate totiž nové poschodie, ktoré ožije a začne žiť svoj vlastný život.

Správne zaizolovaná strecha prináša významnú úsporu energií, čo je stále dôležitejšie. Renovácia domu je tiež krokom smerom k zdravému domovu. Štúdie ukázali, že približne 80 miliónov Európanov žije v nezdravých budovách, ktoré majú negatívny vplyv na ich duševné a fyzické zdravie. Nie sú spokojní so svojou životnou situáciou a nevedia, čo s tým majú robiť.

Takmer 60 % respondentov by zvážilo renováciu domu z dôvodu úspory energie. Ak chcete začať proces renovácie a neviete, kde začať, obráťte sa na odborníka, ktorý vám pomôže nájsť ideálne riešenie. Inšpiráciu môžete získať aj na tejto webovej stránke.

Sedem princípov pri prestavbe podkrovia

1. Prestavba podkrovia

Nevyužitý priestor pod strechou má veľký potenciál. Prestavbou podkrovia na obytný priestor môžete získať až o 35 % viac využiteľnej podlahovej plochy domu. Prestavba podkrovia predstavuje ekonomickejší spôsob, ako rozšíriť svoj životný priestor než prístavba, pretože nie je potrebné stavať základy, podlahu ani strechu.

2. Väčšia plocha okna

Správne navrhnuté osvetlenie domu zabezpečí príjemné vnútorné prostredie plné denného svetla a čerstvého vzduchu v každej miestnosti a na každom poschodí. Kombinácia fasádnych a strešných okien sa o to postará. Rozmiestnenie okien na prízemí a prvom poschodí tiež prispieva k ideálnemu osvetleniu a môže zlepšiť množstvo denného svetla v dome až o 40 %.

3. Schodisko

Koncept otvoreného vetrania zaisťuje lepšie rozptýlenie denného svetla a efektívnejšie vetranie s využitím komínového efektu. Denné svetlo sa privádza na všetky schodiská prostredníctvom otvoreného schodiska a komínový efekt pomáha odvádzať vlhký vzduch cez strešné okná nad schodiskom, pričom čerstvý vzduch prúdi do bytu cez otvorené okná a dvere.

4. Dynamické tienenie

Vonkajšie tienenie poskytuje tepelnú ochranu pred prehrievaním. Minimalizuje prehrievanie interiéru v lete a zabezpečuje vnútorný komfort počas celého dňa a všetkých ročných období. Na reguláciu svetla použite vnútorné rolety.

5. Hybridné vetranie

V lete slúžia okná a schodisko na prirodzené vetranie budovy, napríklad využívaním komínového efektu na efektívnu výmenu vzduchu. V zime pomáha mechanické vetranie udržiavať dobrú kvalitu vzduchu v interiéri a znižovať úroveň vlhkosti. Takzvaný hybridný vetrací systém je efektívny systém vetrania, ktorý kombinuje mechanické a prirodzené vetranie prostredníctvom automatizácie okien a kúrenia.

6. Lepšia tepelná izolácia

Kvalitná izolácia domu pozostáva z izolovanej fasády a strechy. Spolu s moderným vykurovacím systémom pomáhajú optimalizovať energetické parametre a tepelný komfort v dome. Vylepšený systém kúrenia zahŕňa podlahové kúrenie a moderné podlahové radiátory. V porovnaní s pôvodným stavom dom spotrebuje o 80 % menej energie.

7. Inteligentný dom

Automatizácia nie je iba doménou priemyslu, ale aj moderných domácností. Inteligentné systémy uľahčujú život v zdravom dome. Senzory, ktoré merajú teplotu, vlhkosť a úrovne CO2 monitorujú kvalitu vnútorného prostredia. Okná môžu následne vetrať, tieniť alebo sa v prípade dažďa zatvoriť. Pomocou aplikácie môžete systém skontrolovať prakticky odkiaľkoľvek.

Prestavba podkrovia nám umožnila otvoriť priestor, o ktorom sme vlastne ani nevedeli.

Patrick, majiteľ

Montážnik montujúci nové strešné okno VELUX na strechu s čiernymi škridlami.

Zaujímajú vás aj iné miestnosti v rámci vášho projektu?