Žijete v podkroví, do ktorého ste sa presťahovali pred desiatimi alebo dvadsiatimi rokmi? Alebo ste sa nasťahovali teraz, no pôsobí na vás nejako... staro? Môže sa to stať. Preto vás chceme povzbudiť, aby ste priniesli do svojho života zmenu. Pozrite sa na podkrovie z iného uhla pohľadu! 

Toto je správny čas na kontrolu kvality strešnej izolácie, kúrenia, okien a podláh. Je tiež dobré znovu zvážiť využitie miestností pod strechou a využiť podkrovie na maximum. Poraďte sa s architektom ohľadne súčasného množstva denného svetla a zvážte všetky výhody, ktoré by priniesol ďalší zdroj denného svetla. 

Viete, aká je úloha strešných okien? Podľa štúdie uskutočnenej spoločnosťou VELUX je potreba strešných okien racionálna. 70 % respondentov od nich očakáva získanie väčšieho priestoru na život a 51 % opýtaných očakáva, že zvýšia ich komfort žitia.

Päť princípov renovácie podkrovia

1. Väčšia plocha okna

Ak už bývate niekoľko rokov v podkroví, možno ste si všimli všetky jeho nedostatky a veci, ktoré je potrebné vymeniť. Jedným z nich môže byť nedostatok denného svetla. Dom zaliaty denným svetlom je zárukou príjemného vnútorného prostredia. Ak to skombinujete s čerstvým vzduchom v každej miestnosti, máte dobré základy pre zdravý a šťastný domov. 

Ak máte pocit, že máte v podkroví nedostatok svetla, možno stojí za zváženie pridať viac okien. Strešné okná vyriešia váš problém v podkroví. Buďte však opatrní a požiadajte o pomoc odborníka (t. j. architekta, montážnika alebo stavebnú firmu), ktorý ich namontuje správne. Rozmiestnenie okien na prízemí a prvom poschodí tiež prispieva k ideálnemu osvetleniu a môže zlepšiť množstvo denného svetla v dome až o 40 %.

2. Dynamické tienenie

Použitie vonkajšieho tienenia poskytuje tepelnú ochranu pred prehrievaním v lete. Funguje ako ďalšia vrstva izolácie, ktorá pomáha zachovať ideálnu teplotu v interiéri nielen počas leta, ale aj v zime. Pomáha tiež ušetriť energiu na kúrenie.

3. Hybridný vetrací systém

Takzvaný hybridný vetrací systém je efektívny systém vetrania, ktorý kombinuje mechanické a prirodzené vetranie prostredníctvom automatizácie okien a kúrenia. Okná a schodisko v podstate pomáhajú prirodzene ochladiť miestnosť počas leta vďaka komínovému efektu, ktorý napomáha účinnej výmene vzduchu. V zime pomáha mechanické vetranie zachovávať dobrú kvalitu vzduchu v interiéri a znížiť úroveň vlhkosti. Efektívny vetrací systém vedie k zdravšiemu domovu. Zabraňuje tvorbe plesní alebo zvýšenej vlhkosti, čo sú obvyklé spúšťače ochorení dýchacích ciest a alergií.

4. Lepšia tepelná izolácia

Pri premýšľaní nad prestavbou podkrovia je ideálny čas na zhodnotenie kvality tepelnej izolácie domu. Tá pozostáva z izolácia fasády a strechy. Správne zaizolovaná fasáda a strecha spolu s moderným vykurovacím systémom pomáhajú optimalizovať energetické parametre a tepelný komfort v dome. Vynovte svoj systém kúrenia o podlahové kúrenie a moderné podlahové radiátory. V porovnaní s pôvodným stavom dom spotrebuje o 80 % menej energie.

Renovácia podkrovia môže viesť z dlhodobého hľadiska k významným úsporám energie. Vyššia jednorazová investícia sa v priebehu pár rokov vráti.

5. Inteligentný dom

Ak existuje možnosť uľahčiť si život, je potrebné ju využiť. Život v inteligentnej domácnosti je nielen o čosi jednoduchší, ale prináša vám aj možnosť žiť v zdravšom domove. Pri premýšľaní nad renováciou podkrovia sa zamyslite aj nad inteligentnou domácnosťou. Prvým krokom je inštalácia senzorov, ktoré merajú teplotu, vlhkosť a úrovne CO2. Ak vymieňate staré strešné okná, môžete namontovať okná s elektrickým alebo solárnym pohonom. Okná môžu vetrať, tieniť alebo sa v prípade dažďa samé zatvoriť. Pomocou aplikácie môžete systém skontrolovať prakticky odkiaľkoľvek.

Tých šesť mesiacov života na stavbe stálo za to. Vedeli sme presne, čo chceme, a postupne sme to uskutočňovali.

Vivian a Matthias, majitelia domu

Montážnik montujúci nové strešné okno VELUX na strechu s čiernymi škridlami.

Zaujímajú vás aj iné miestnosti v rámci vášho projektu?