Ako si vybrať správne strešné okno?

Náš jednoduchý sprievodca vás prevedie piatimi najdôležitejšími vecami, ktoré treba zvážiť pri výbere nového strešného okna.

  • Všeobecným odporúčaním je, že na zaistenie maximálneho množstva denného svetla by mala plocha vašich okien zodpovedať najmenej 10 % podlahovej plochy. Sme pripravení pomôcť vám s výberom správnej veľkosti strešných okien VELUX pre vašu miestnosť.

  • Naše strešné okná sa dodávajú s tromi rôznymi typmi ovládania, ktoré dokážu splniť rôznorodé potreby. Všetko je to o tom, kde chcete svoje nové strešné okno VELUX umiestniť.

  • Všetky strešné okná VELUX sa štandardne dodávajú s dvojitým zasklením, ale v prípade potreby ho môžete jednoducho zameniť za trojsklo. Nech máte akékoľvek potreby, veríme, že pre vás dokážeme nájsť správne zasklenie strešného okna.

  • Ponúkame rôzny typy vnútornej povrchovej úpravy vášho nového strešného okna: biely polyuretán a číry lak. Každá z nich ponúka prínosy určitým druhom miestností. Dovoľte nám pomôcť vám vybrať tú pravú.

  • Pridajte zatemňujúce rolety, markízy či vonkajšie rolety VELUX a využite svoje nové strešné okno na maximum. Či už si chcete zabezpečiť nerušený nočný spánok alebo blokovať slnečné lúče, naše príslušenstvo je perfektným doplnkom pre vaše nové strešné okno.

Otváranie a zatváranie strešných okien

Ponúkame rôzne spôsoby otvárania našich strešných okien:

S diaľkovým ovládačom

Stačí stlačiť tlačidlo a vaše strešné okno sa otvorí alebo zatvorí, ako mu prikážete. Je to veľmi jednoduché! A v prípade, že sa spustí dážď, váš interiér bude chránený pred poškodením, pretože okná sa už po prvých kvapkách dažďa automaticky zatvoria.

Ak si k tomu zakúpite aj systém VELUX App Control, môžete všetky svoje solárne a elektrické strešné okná, vonkajšie aj vnútorné rolety VELUX ovládať podľa potreby svojím mobilným zariadením.

Ak ste fanúšikom inteligentných systémov, objednajte si našu jednotku kontroly vnútornej klímy VELUX ACTIVE with NETATMO. Tá sa postará o zdravú vnútornú klímu vo vašej domácnosti na základe údajov o predpovedi počasia a meraní vlhkosti a úrovní CO2 v interiéri. Vďaka tomu môžete pohodlne vyvetrať paru z kúpeľne po sprchovaní z pohodlia svojej postele. Nechajte dom, nech vám slúži.

Manuálne ovládané

Na rozdiel od zvislých okien zažijete pri ovládaní strešných okien niečo nové.

Kyvné strešné okná: Tieto okná sa otáčajú okolo stredovej vodorovnej osi. Ak sú strešné okná namontované v dosahu, môžete ich otvárať rukoväťou v hornej časti. Tieto okná poskytujú skvelý výhľad do okolia a viac priestoru na nábytok. Ak vám strecha umožňuje trochu vyššiu montáž, alebo ak máte k dispozícii nadmurovku, budete potrebovať ovládanie strešných okien rukoväťou v spodnej časti.

Strešné okná s horným vyklápaním: Ak preferujete nerušený výhľad a chcete mať možnosť postaviť sa do okna, vašim favoritom do podkrovia sa stanú strešné okná s horným vyklápaním. Ich krídlo sa otvára celé smerom von, čo vám umožní vychutnať si panorámu okolo svojho domu.

Dobré vedieť

Okenné krídlo môžete pri všetkých oknách bez ohľadu na spôsob otvárania otočiť a v danej polohe zafixovať, aby ste mohli jednoducho umyť vonkajšiu sklenenú tabuľu.

Zasklenie strešného okna

Chceme vám pomôcť sústrediť sa na dôležitejšie veci v každodennom živote, preto vám ponúkame sortiment zasklení okien, ktoré zaistia, že vašu myseľ nebude nič rušiť. Tu je niekoľko našich tipov:

Pocit chladu, pocit tepla

Doma sa chcete cítiť dobre – bez ohľadu na ročné obdobie. Počas vykurovacej sezóny a niekoľkých týždňov pred a po tomto období chcete v interiéri udržať teplo. Nestarajte sa o to, ako je vonku, a užívajte si príjemnú vnútornú teplotu vďaka nášmu zaskleniu so skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Vyberte si pre svoj nový dom či strechu naše sklenené tabule s trojsklom – variant 64 alebo 66 s hodnotou Uw 1,0 W/m2K (úroveň tepelnej izolácie, čím menšie číslo, tým lepšie) – a získate skvelé riešenie aj do budúcnosti.

Hluk dopravy či dažďa

V závislosti od oblasti, v ktorej žijete, môže vonkajší hluk predstavovať faktor, ktorý vám naruší domáci pokoj. Naše sklenené tabule 64 a 68 s hodnotou Rw 35 dB (úroveň redukcie hluku, čím vyššia, tým lepšie) sa skvelo hodia do miest. Ak ste citlivejší na hluk alebo bývate v blízkosti hlavnej cesty, vyberte si variant 66 (Rw = 37 dB). V prípade, že sa v blízkosti nachádza diaľnica či letisko, potrebný komfort vám zaistí variant 62 (Rw = 42 dB).

Užite si nerušený spánok bez toho, aby vás budil hluk dažďa dopadajúceho na okno. Túto možnosť ponúkajú naše varianty sklenených tabúľ 64, 68, 66 a 62.

Menej domácich prác

Povrchová úprava odpudzujúca nečistoty redukuje čas potrebný na umývanie okien a poskytuje vám viac času na užívanie si výhľadu. Naše varianty sklenených tabúľ 64 a 66 sú vybavené touto špeciálnou ľahko čistiteľnou povrchovou úpravou.

Pocit bezpečia

Je ťažké pripraviť sa na nečakané. Z toho dôvodu všetky naše okná dodávame s tvrdeným sklom. Vonkajšia sklenená tabuľa je vďaka tomu pevnejšia a ochráni vás pred extrémnym počasím, ako napríklad intenzívnymi búrkami či krúpami. Svoj interiér a rodinu môžete ochrániť aj výberom variantov sklenených tabúľ 68, 66 a 62 s laminovaným bezpečnostným sklom. To zabráni spadnutiu úlomkov skla do miestnosti v prípade rozbitia.

Ak bývate v lokalite s extrémnym slnečným žiarením, ponúkame vám varianty sklenených tabúľ 68, 66 a 62, ktoré ochránia vybavenie vášho interiéru pred vyblednutím pôsobením škodlivého UV žiarenia zo slnka.

Vnútorná povrchová úprava

Ponúkame tri rôzne druhy vnútornej povrchovej úpravy našich strešných okien:

  • Strešné okno s bielou polyuretánovou povrchovou úpravou: Toto strešné okno má drevené jadro pokryté polyuretánovou vrstvou natretou bielou farbou. Vďaka tomu predstavuje skvelé riešenie tepelnej izolácie a odolnosti voči vlhkosti od spoločnosti VELUX. Povrch nášho okna je trvanlivý, odolný voči poškriabaniu a má extrémne dlhú životnosť. Vyberte si ho do akejkoľvek miestnosti, kde sú ideálne okná vyžadujúce minimum starostlivosti alebo ktorá má vysokú vlhkosť vzduchu (napr. kúpeľňa či kuchyňa). Tip na údržbu: povrch okna nevyžaduje údržbu.

  • Drevené strešné okno s čírym lakom: Toto okno vyrábame z masívneho borovicového dreva, ktoré mu poskytuje trvanlivosť. Povrch dreva je chránený a upravený kvalitným bezfarebným lakom bez obsahu rozpúšťadiel. Vyberte si ho do prírodného interiéru, obývačky či spálne. Tip na údržbu: drevo každé 4 roky ošetrite (obrúste a prelakujte).

  • Drevené strešné okno s bielym lakom: Toto okno je vyrobené z masívneho borovicového dreva upraveného kvalitným bielym lakom bez obsahu rozpúšťadiel. Je dostupné v rámci nášho prémiového radu strešných okien. Hodí sa do miestností, kde preferujete moderný biely dizajn. Tip na údržbu: povrch každých 7 rokov ošetrite (obrúste a prelakujte).

Vnútorné a vonkajšie rolety

Posledným doplnkom na dosiahnutie finálneho komfortu domova a dizajnu interiéru je príslušenstvo. Popremýšľajte nad svojimi potrebami a bez obmedzení kombinujte exteriérové a interiérové produkty.

Tepelná ochrana v lete

Iba exteriérové produkty dokážu blokovať horúce slnečné lúče ešte pred tým, než sa dotknú zasklenia okna. Patria medzi ne vonkajšie markízy, ľahké vonkajšie rolety a rolety.

Tepelná izolácia v zime

Ak chcete vytvoriť extra vrstvu izolácie medzi vonkajším svetom a svojim interiérom, použite ako štít na strešnom okne naše príslušenstvo. Pomôže vám udržať teplo v miestnosti v zime. Máte viacero možností: dvojito plisovaná roleta, ľahká roleta, roleta.

Úplná tma

Ponúkame široký sortiment účinných riešení zatemnenia, pri ktorých použitá látka či materiál neprepustia žiadne svetlo. Patria medzi ne: zatemňujúce rolety, kombinované rolety, dvojito plisované rolety (každá v širokej palete farieb), ľahké rolety a rolety.

Regulácia svetla a tienenie

Mieru tienenia určuje farba rolety, ktorú si vyberiete. Skvelou správou je, že máte na výber obrovské množstvo farieb. Priesvitná roleta s rovným materiálom pôsobí jednoliato, plisovaná roleta dodá vašim strešným oknám štruktúru a žalúzie predstavujú vodotesné riešenie do miestností s vysokou vlhkosťou.

Hmyzu vstup zakázaný

Naše sieťky proti hmyzu pozostávajú z priesvitnej sieťky namontovanej na vnútornej stene (ostení). Umožnia vám vychutnať si čerstvý vzduch bez nepozvaných otravných návštevníkov.

Tlmenie hluku dažďa

Naše exteriérové produkty znižujú hluk kvapiek klopkajúcich na zasklenie okna. Patria medzi ne vonkajšie markízy, ľahké vonkajšie rolety a rolety.

Bezpečnosť domácnosti

Svoje strešné okná môžete ochrániť pred poškodením (napr. krúpami) a svoj dom pred vlamačmi prichádzajúcimi cez strechu. Možnosti: rolety.

Montážnik montujúci nové strešné okno VELUX na strechu s čiernymi škridlami.