{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
plán miesta
Architekt: Juri Troy architects

Problémom pri tomto projekte bolo nájsť riešenie pre strmý pozemok, ktorý mal zostať zachovaný, pričom sa musel zaistiť prístup z ulice a museli sa dodržať prísne predpisy upravujúce rozlohu a formu budúceho domu.

Odpoveďou na tieto zložité požiadavky sa stal jednoduchý objekt so symetrickou strechou, ktorý sa otvára krajine na každej úrovni a zachytáva denné svetlo zo všetkých možných strán vrátane strechy.

Do domu sa vstupuje z ulice dlhým schodiskom, ktoré sa začína v garáži. Detské izby sú na prvom poschodí, na druhom je veľká obývacia izba s výhľadom na všetky strany. Ide o otvorený priestor, ktorý však napriek tomu ponúka rozmanité útulné zákutia.

Hoci je tento dom skromný a priamočiary, ponúka drobný luxus každodenného života, ako je vonkajšia kuchyňa alebo prvá pec na pizzu na svete s certifikátom pasívneho domu.

Rodinný dom v Bottenwile s oknami VELUXArchitekt: Juri Troy architects, fotografie: Jürg Zimmermann

Juri Troy

Architekt

Strešné okná majú pre prirodzené vetranie zásadným význam. Stačí ich otvoriť spoločne s terasovými dverami na spodnom podlaží, aby sa teplý zatuchnutý vzduch dostal nahor. Ide o starý dobrý komínový efekt.

Architekt: Juri Troy architects, fotografie: Jürg Zimmermann

Hlavný vchod vedie z úrovne ulice. Cez garáž sa dlhým schodiskom dostanete do obytného priestoru. Na hornom poschodí vyhradenom len pre dospelých je veľká spálňa, kúpeľňa so saunou, hosťovská izba a pracovňa. Všetky strešné okná smerujú na sever, pričom zaisťujú príjemné denné svetlo a prúdenie čerstvého vzduchu do miestností pod nimi.

Grafika

technické výkresy
Architekt: Juri Troy architects

Podarilo sa to vďaka šikovnému triku architekta: vytvoril hlboké šachty spájajúce hosťovské izby s otvormi na protiľahlom sklone strechy. Rozptýlené svetlo zo severu vytvára zaujímavý kontrast s pracovnou časťou zaliatou lúčmi poludňajšieho slnka.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
Strešné okno GGL s elektrickým napájaním
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: rodinný dom 
Miesto: Bottenwil, Švajčiarsko 
Architekt: Juri Troy architects 
Rok: 2017
Fotografie: Jürg Zimmermann