{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Josefine Wikholm a Andreas Lyckefors, fotografie: Carl Axel Bejre

Lyckefors Arkitekter je architektonická kancelária založená Perom Bornsteinom a Andreasom Lyckeforsom v roku 2011. Kancelária sa spolu s tretím spoločníkom Johanom Olssonom a 24 zamestnancami v Göteborgu a Štokholme rýchlo rozrástla na jednu z najinovatívnejších kancelárií vo Švédsku.

Hoci sa mnohonásobne ocenená kancelária zaoberá rôzne veľkými projektmi a rozmanitými témami, vo väčšine jej projektov sa objavuje spoločná téma: priamy a priateľský prístup k materiálu a vzťah medzi domom a okolitou krajinou.

Drobná chatka Granholmen, ktorú pre svoju rodinu postavil Andreas Lyckefors spoločne s Josefine Wikholmovou, je vynikajúcim príkladom tohto prístupu.

Racionálne rozhodnutia o dizajne viedli k tomu, že uprostred rozprávkovej krajiny stojí malý kúsok drevenej poézie.

K odľahlej chatke na malom ostrove sa možno dopraviť iba člnom, no napriek tomu sa vďaka mnohým článkom stala známou na rôznych architektonických platformách aj v časopisoch.

Novostavba so strešnými oknami VELUX – víkendová chatka v Luleå
Architekt: Josefine Wikholm a Andreas Lyckefors, fotografie: Carl Axel Bejre

Andreas Lyckefors

Architekt v spoločnosti Bornstein Lyckefors Arkitekter

Na chatke mám rád spojenie s vonkajším priestorom. Keď ste vnútri, stále máte dojem, že ste v prírode. Výhľady smerujú do všetkých strán, nielen horizontálne, ale aj nahor: vďaka tomu z obývacej izby vidíte oceán a súčasne aj oblohu.

Architekt: Josefine Wikholm a Andreas Lyckefors, fotografie: Carl Axel Bejre

Malé rozmery poskytujú priestor len pre veľmi málo vecí potrebných počas víkendového oddychu. Na prízemí sa nachádza veľký stôl, kuchyňa, útulná obývacia izba a dostatok lôžok pre početnú oslavujúcu spoločnosť a posteľ pre hostí. Otvorený priestor s poschodovými posteľami a výklenky v podkroví, symetricky začlenené pod strechou, ústia do veľkorysej hlavnej spálne.

Vzhľadom na to, že sa chatka využíva iba v letnej sezóne, sú sociálne zariadenia tradične prístupné zvonka.

Grafika

Architekt: Josefine Wikholm a Andreas Lyckefors, fotografie: Carl Axel Bejre

Skromný priestor chatky pôsobí bohato najmä vďaka svetlu prichádzajúcemu z mnohých smerov. Vo Švédsku trvá prechod medzi dňom a nocou celé hodiny. Svetlo tak v priebehu dňa premieňa miestnosť rôznymi spôsobmi: po stenách sa pohybujú tiene, farby sa menia – vnútri malej chatky sa tak stále niečo deje. Architektúru možno prirovnať k fotografii: obe predstavujú maľbu svetlom a výsledný obraz sa odkrýva pomocou otvorov.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte

Strešné okná VELUX (GGU)
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt:  letný dom
Miesto: Kallaxön, Luleå, Švédsko
Architekt:  Josefine Wikholmová a Andreas Lyckefors
Plocha:  40 m2
Rok: 2017
Fotografie: Carl Axel Bejre