{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Ketill Skogholt, fotografie: Anniken Zahl Furunes

Šesť mestských domov sa nachádza v rezidenčnom komplexe Stjørdal Active House v blízkosti nórskeho mesta Trondheim a tvoria ho dva rady radových domov obklopených prírodou. Drevo, jeden z hlavných materiálov použitých pri stavbe týchto domov, ktoré sa v Nórsku po stáročia používa ako stavebný materiál, pochádza z miestnych zdrojov.

Každý mestský dom má podlahovú plochu 138 m2 rozloženú medzi dve poschodia na úzkom podlhovastom pozemku. Kým dĺžka pozemku umožňuje hospodárne usporiadanie a úsporu energie, strešné okná sú kľúčové na zaistenie dostatočného svetla a zdravej vnútornej klímy.

Každá bytová jednotka má tri spálne, praktickú práčovňu a priestrannú terasu, vďaka čomu ponúka dostatok miesta na to, aby vyhovovala rodinám s rôznym počtom členov a životným štýlom. Ústredným bodom domu je veľká kuchyňa s jedálňou na hornom poschodí. Tu strešné okná poskytujú denné svetlo zhora a fasádne okná zaisťujú skvelý výhľad na trondheimský fjord. V obývacej izbe na prízemí si obyvatelia môžu okrem toho vychutnať slnečné svetlo prichádzajúce zhora. Vďaka svetelnému tunelu v strope do miestnosti preniká prirodzené denné svetlo, čím sa znižuje potreba elektrického osvetlenia.

Radové domy Healthy Home v Stjørdale so strešnými oknami VELUXArchitekt: Ketill Skogholt, fotografie: Anniken Zahl Furunes

Torstein Nordby

zo Stjørdalu

Bývanie v energeticky úspornej budove nemusí byť zložité ani drahé. Rovnako tak nie je nutné obetovať atraktívnu architektúru alebo kvalitu čerstvého vzduchu vnútri.

Architekt: Ketill Skogholt, fotografie: Anniken Zahl Furunes

Pri návrhu využili nástroj VELUX Daylight Visualizer 2 na vytváranie návrhov, ktorým odmerali a zaručili optimálne množstvo denného svetla. Na meranie faktora denného svetla vytvorili vizualizované simulácie osvetlenia – faktor denného svetla predstavuje uznávaný ukazovateľ v rámci hodnotenia množstva dostupného denného svetla v miestnosti.

Vďaka spolupráci so spoločnosťou VELUX bol vo fáze koncepčného návrhu použitý nástroj na návrh osvetlenia, ktorý umožnil úpravu pôdorysov tak, aby časť svetla z vysoko umiestnených strešných okien prenikla do prízemia otvoreným schodiskom.

Grafika

Architekt: Ketill Skogholt, fotografie: Anniken Zahl Furunes

Mestské domy Healthy Home majú hybridné ventilačné riešenie, ktoré zabezpečuje vynikajúcu kvalitu vnútorného vzduchu po celý rok. Čerstvý vzduch prúdi prirodzeným vetraním cez strešné okná VELUX INTEGRA®. Strešné okná možno naprogramovať tak, aby v prípade potreby pomocou diaľkového ovládača zabezpečovali automatické prirodzené vetranie. Prirodzené vetranie sa kombinuje s vyváženým mechanickým ventilačným systémom s rekuperáciou tepla, ktorý šetrí energiu aj peniaze.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
VELUX electric roofwindow GGU
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: mestské domy Healthy Home 
Miesto: Stjørdal, Nórsko
Architekt: Ketill Skogholt
Developer: Tore Lingaard A/S
Projektant: Grontmij
Rok: 2014
Fotografie: Anniken Z. Furunes