{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architektúra: Element Design gmbh, fotografie: Kasia Jackowska

Koncept trávenia dňa v objatí krajiny a napriek tomu v pohodlnom bivaku vynašla Maria Wilhelmová, generálna riaditeľka spoločnosti Millstätter See Tourismus GmbH, spoločne s dizajnérom Rogerom Aeschbachom zo spoločnosti Element Design GmbH z Bazileja a ich tímami pri každoročnej súťaži v inováciách v oblasti cestovného ruchu, ktorú usporadúva rakúska vláda. Tento projekt spolu s ďalšími piatimi z vyše 80 zaslaných projektov v súťaži zvíťazil a získal štedré financovanie.

Región Millstätter See je spolu s ďalšími dovolenkovými destináciami v rakúskom regióne Kärnten známy svojimi malebnými výhľadmi na hlboké modré vody obklopené lesmi a vrchmi.

Sedem malých chatiek pre dve osoby sa nachádza na najlepších miestach okolo jazera: niektoré priamo na brehu, iné na vrchole hory, ale všetky ponúkajú nádherný výhľad. Konkurencia medzi regiónmi je veľká, rovnako ako potreba čistých a progresívnych koncepcií v oblasti cestovného ruchu. Zameranie na vedomé vychutnávanie si prírody s milovanými ľuďmi je ochrannou známkou regiónu Millstätter See, ktorá sa uplatňuje v rámci rôznych projektov spoločnosti Millstätter See Tourismus spolu s dizajnom jednotlivých prvkov. Projekt bivakov je súčasťou širšieho konceptu, ktorý spája rôzne subjekty v odvetví cestovného ruchu.

 Dovolenkové chatky na Millstätter See so strešnými oknami VELUXArchitektúra: Element Design GmbH, fotografie: Kasia Jackowska

Maria Wilhelmová

Generálna riaditeľka spoločnosti Millstätter See Tourismus GmbH

To najcennejšie, čo môžete niekomu venovať, je čas a pozornosť. Najromantickejšia vec, ktorú môžete urobiť, je pozerať sa spoločne na hviezdy, tráviť čas vonku a na noc sa vrátiť do minimalistického, dobre navrhnutého priestoru bez zbytočných dekorácií iba s výhľadom na prírodu a oblohu úplne bez akýchkoľvek technológií.

Architektúra: Element Design gmbh, fotografie: Kasia Jackowska

Skromný dizajn so šikmou strechou, jedným plne preskleným priečelím a strešnými oknami otvárajúcimi sa do neba vytvorila architektonická kancelária Element Design z Bazileja, ktorá sa zaoberá priestorovými koncepciami pre cestovný ruch a múzeá. Forma vychádza z „primitívnej chatrče“, imaginárneho romantického konceptu prvého obydlia – základného ľudského úkrytu v prírode.

Chatky sú vybavené iba základným nábytkom. V skutočnosti jeden kus nábytku preberá väčšinu funkcií: posteľ, zásuvky, miesto na uloženie kufrov a polička na okuliare, lampu alebo knihy.

Interiér je obložený nádherne voňajúcimi doskami z červeného smreka.

Grafika

Architektúra: Element Design gmbh, fotografie: Kasia Jackowska

Steny a strecha majú jednoduchú drevenú konštrukciu a borovicový obklad. Sú dobre izolované a odvetrané, čo zaisťuje príjemnú klímu v letných mesiacoch a vďaka elektrickým ohrievačom aj správnu vnútornú teplotu v zime.

Keďže borovicový obklad obopína celú budovu a celá konštrukcia je tenšia než v prípade štandardného bývania, nebolo možné použiť typické riešenia.

Vďaka použitiu prefabrikovaných drevených prvkov trvala stavba jednej chatky vrátane inštalácie vstavaného nábytku iba dva týždne. Prvá chatka bola otvorená pre verejnosť v máji 2017, ostatné nasledovali v priebehu leta.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
VELUX roof window GGL
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: mobilné dovolenkové chatky
Miesto: Kärnten, Rakúsko 
Architekt: Element Design GmbH
Rok: 2017
Fotografie: Kasia Jackowska