{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
plán miesta
Architekti: Benetti Grigolo Architetti

Celý rad projektov Domenica Benettiho a Massima Grigola zahŕňa širokú škálu realizácií: od obytných budov cez luxusné komerčné projekty, verejné zariadenia až po infraštruktúru v oblasti cestovného ruchu.

Vďaka svojmu projektu pre Asiago Golf Club spoznala táto dvojica architektov svojich budúcich klientov, pre ktorých v roku 2015 navrhla víkendový dom. Klienti si priali miesto, kde by celá rodina mohla tráviť čas spoločne. Uchvátila ich príroda obklopujúca pozemok a široké výhľady na Val d'Assa, preto sa tu rozhodli postaviť svoje dovolenkové sídlo. 

Architekti náročnú úlohu zvládli a vytvorili budovu, ktorá napriek svojim veľkým rozmerom dokonale splýva s prírodou. Okolitá infraštruktúra, napríklad garáž, je integrovaná do svahu, a preto ju nevnímame ako samostatný objekt. Na pozemku je navyše čo najmenej dláždených plôch.

Výsledkom rozsiahleho výskumu architektov zameraného na novú interpretáciu tradičnej architektúry bol obdĺžnikový objekt so šikmou strechou obložený surovými doskami z červeného smreka a zbavený nepotrebných retro dekorácií. Interiér sa neriadil tradičnou typológiou, pretože požadovaná veľkosť izieb a vzťah k exteriéru v modernom dovolenkovom dome sa v porovnaní s tým, čo platilo kedysi, zmenili. Potreba ochrany pred poveternostnými vplyvmi patrí minulosti. Želanie klientov žiť v krajine – a na slnku – odráža súčasný prístup k prírode.

Víkendový dom v Roane so strešnými oknami VELUXArchitekti: Benetti Grigolo Architetti, fotografie: Andrea Segliani

Domenico Benetti

Architekt v spoločnosti Benetti Grigolo Architetti

Náš klient chápal krásu jasného zenitálneho svetla, ktoré osvetľuje miestnosť z jej najvyššieho bodu a rozjasňuje povrch stropu. Navrhol dokonca viacero strešných okien, ale nebol na ne dostatok miesta.

Architekti: Benetti Grigolo Architetti, fotografie: Andrea Segliani

Drevo nájdeme vo všetkých častiach projektu, a to vo všetkých formách: vonku surové a vyblednuté od slnka, vnútri prirodzene medovo sfarbené a kontrastujúce s betónovými sivými stenami kúpeľní, veľkými presklenými plochami a farebným moderným nábytkom.

Srdcom domu je veľká obývacia izba s výhľadom na panenskú panorámu. Veľká miestnosť s presklenou stenou je vďaka hlbšiemu zapusteniu chránená pred prehriatím. Lodžia zasahuje do terasy vystupujúcej z objektu. Plne presklená fasáda je chránená pred priamym slnečným žiarením a rámuje krajinu ako obraz, zatiaľ čo strešné okná VELUX nad priestorom s dvojnásobnou výškou kompenzujú stratu svetla spôsobenú použitím hlbokej lodžie.

Priestor s dvojnásobnou výškou umožňuje výhľad z časti na spanie umiestnenej vyššie. Panoramatické schodisko a rad menších otvorov pozdĺž severnej fasády spolu spájajú všetky tri úrovne a umožňujú vnímať priestor ako jeden celok.

Grafika

Architekti: Benetti Grigolo Architetti, fotografie: Andrea Segliani

V kontraste k otvoreným priestorom dennej časti domu je šesť funkčných a útulných spální – všetky majú vlastnú kúpeľňu a šatník. Tie na hornom poschodí pod šikmou strechou sú osvetlené zvrchu. Strešné okná v spálňach sú veľké a sú umiestnené na úrovni, ktorá umožňuje výhľad do údolia, zatiaľ čo menšie otvory v kúpeľniach sú umiestnené vyššie, aby sa zabezpečilo súkromie.

Výhľad von je orientovaný jedným smerom na panoramatický výhľad, zatiaľ čo všetky ostatné fasády sú zatvorené, aby sa zabránilo vizuálnemu kontaktu so susednými domami.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
Strešné okno GGL s elektrickým napájaním
Detaily výrobku
VELUX roof window GGL
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt: víkendový dom
Miesto: Roana, Taliansko 
Návrh: Benetti Grigolo Architetti
Rok: 2019
Fotografie: Andrea Seglani