Nový stavebný projekt so strešnými oknami VELUX – dovolenkové chatky v Montafone
{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Vlastník: Cabinski Montafon, architekt: Cabin One, fotografie: Kasia Jackowska

Dvaja kamaráti z detstva a nadšení lyžiari, Tim a Chris, premýšľali o tom, ako urobiť zo svojho sna o trávení času na lyžiach udržateľný obchodný model.

Chris sa presťahoval z nemeckých rovín do rakúskych Álp, do Montafonu.

V susedstve penziónu, kde pracoval, sa nachádzal pozemok mimo stavebnej zóny obce. Bol však k dispozícii na prenájom na 25 rokov a na stavbu dočasných budov.

Priatelia potom dva roky hľadali vhodného výrobcu malých domov.

V okamihu, keď sa spojila možnosť prenájmu pozemku a správny model chatky, sa zrodila spoločnosť cabinski. Výrobca chatky, mladá spoločnosť s názvom Cabin One, práve uviedol na trh svoj nový výrobok. Tim a Chris boli jeho prví veľkí klienti.

V úzkej spolupráci s miestnymi stavebnými úradmi vznikol projekt celého pozemku.

Tim a Chris si predstavovali osem až desať jednotiek stojacich osobitne, územný plán pre túto oblasť však vyžadoval väčšie objekty, čo bolo možné vyriešiť umiestnením jednotiek stenami k sebe.

Požiadavka na to, aby bol smer hrebeňov striech v súlade s údolím, sa podarilo splniť vďaka štítovým strechám jednotiek Cabin One. Ukázalo sa, že táto orientácia bola pre chatky ideálna, pretože zabezpečovala dostatok slnečného svetla aj krásne výhľady.

Nový stavebný projekt so strešnými oknami VELUX – dovolenkové chatky v Montafone
Vlastník: Cabinski Montafon, architekt: Cabin One, fotografie: Kasia Jackowska

Andreas Rauch

Architekt v spoločnosti Cabin One

Malé priestory potrebujú viac denného svetla a pevný vzťah k okoliu. V skutočnosti sa malé priestory považujú za zdravšie pre ľudí než veľké miestnosti s malými oknami a bez spojenia s vonkajším priestorom.

Vlastník: Cabinski Montafon, architekt: Cabin One, fotografie: Kasia Jackowska

Stavebné úrady v Montafone uvítali aj tmavé drevené fasády chatiek Cabin One, pretože pripomínajú tradičné stavby ľudovej architektúry v tejto oblasti.

Spoločnosť Cabinski si objednala jednu z najexkluzívnejších verzií jednotiek s podlahovým vykurovaním a integrovanou automatizáciou okien VELUX.

Masívna drevená podlaha je ošetrená olejom, aby sa zjednodušili budúce renovácie.

Minimalistický interiér je dokonalou príležitosťou, aby Tim mohol uplatniť svoj dekoračný talent: vďaka starostlivo zoradeným vankúšom, plsteným poťahom lavíc, rozmanitým tanierom a ekologickým obliečkam z chatiek vyžaruje pokoj a sviežosť.

Grafika

Vlastník: Cabinski Montafon, architekt: Cabin One, fotografie: Kasia Jackowska

Andreas Rauch využíva to, čo sa naučil od Haralda Deinsbergera-Deinswegera, environmentálneho psychológa, ktorého prednášky navštevoval počas štúdií architektúry.

Architekti sa rozhodli pre nezvyčajne veľké otvory na bočnej aj na zadnej fasáde, rovnako ako pre strešné otvory, čo sa spočiatku zdá v rozpore s ich plánom vytvoriť efektívny minimalistický priestor.

Pre Andreasa Raucha a Simona Beckera sú strešné okná nenahraditeľným prvkom projektu, nevyhnutným zakončením fasádnych otvorov.

Výrobky VELUX použité v tomto projekte
VELUX roof window GGL
Detaily výrobku

Podrobnosti o projekte

Projekt:  dovolenkové chatky cabinski.at
Miesto: Montafon, Rakúsko
Architekt:  Andreas Rauch a Simon Becker, Cabin One
Fotografie: Kasia Jackowska